Jak podnieść się z "upadku pedagogiki"?

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 7 sierpnia 2013 r.
Poleć znajomemu

Konieczne jest rzeczywiste przywrócenie prestiżu zawodu nauczycielskiego w Polsce, od którego w głównej mierze zależeć będą wyniki nauczania - apeluje Związek Nauczycielstwa Polskiego w odpowiedzi na doniesienia prasowe, że na studia pedagogiczne dostają się najsłabsi maturzyści.

Pedagogika kierunkiem dla najsłabszych?

Gazeta Wyborcza donosi, że dzieci będą uczyć coraz słabsi nauczyciele, bo „na dziennych studiach pedagogicznych w całym kraju pozostały tysiące wolnych miejsc. Na niektóre uczelnie dostaną się nawet ci, którzy ledwo zdali maturę” („Upadek pedagogiki”, GW 7.08.2013 r.). Po tym artykule zawrzało w środowisku nauczycielskim, a Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina o „Pakcie dla edukacji” z 2011 roku i kierunkach zmian, które podniosłyby prestiż zawodu nauczyciela.

3 obszary zmian zwiększających prestiż zawodu nauczyciela

Edukacja nauczycieli i dobór do zawodu oraz odpowiedni status zawodowy pracowników oświaty powinny być strategicznym kierunkiem działań państwa. Zmiany zachodzące w oświacie, zdaniem ZNP, powinny zmierzać do:

  • dostosowania systemu kształcenia i doskonalenia nauczycieli do wyzwań współczesnej szkoły,
  • modyfikacji systemu awansu zawodowego,
  • utrzymania statusu prawnego zawodu nauczyciela,

Nauczycieli trzeba dobrze wykształcić, a potem umieć zatrzymać ich w szkole

Związek postuluje, by postawić na staranne kształcenie i dobór kandydatów do tego zawodu. Wyzwaniem dla polskiego systemu edukacji jest zapewnienie dopływu do zawodu najlepszych kandydatów, ale też znalezienie skutecznego sposobu na utrzymanie ich w zawodzie i zagwarantowanie stałego rozwoju zawodowego.

Źródło:

  • strona internetowa Związku Nauczycielstwa Polskiego (www.znp.edu.pl).
Opracowanie: Anna Trochimiuk
Słowa kluczowe:
nauczycielZNP

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql