Nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli spełnia warunki wymienione w art. 73 ust. Karty Nauczyciela. Jednym z warunków jest zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach, ale w żadnej z nich nie ma pełnego etatu nie skorzysta z urlopu. Takie stanowisko przedstawił sekretarz stanu w MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:
1. w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:
2. na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.
Warunki, które musi spełnić nauczyciel, by móc skorzystać z urlopu zdrowotnego budzą pewne wątpliwości. W związku z tym do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja nr 36386.
Interpelacja dotyczyła możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela, który jest zatrudniony w kilku szkołach w niepełnym wymiarze zajęć, ale zsumowane wymiary jego zatrudnienia są równe pełnemu wymiarowi.
Oprócz tego w zapytano, czy do wymaganego stażu 7 lat pracy wlicza się okres zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego.
W odpowiedzi na interpelację przywołano uchwałę Sądu Najwyższego z 14 lutego 2012 r. (sygn. akt III PZP 1/12), w której wskazano, że nauczycielski urlop „dla poratowania zdrowia jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym w ramach istniejącego indywidualnego stosunku pracy łączącego nauczyciela ze szkołą, a jego celem jest – przy zagwarantowaniu trwałości tego stosunku oraz możliwości korzystania przez pracownika z dotychczasowych uprawnień w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń pracowniczych, w tym socjalnych – zapewnienie nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełnej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia”.
W uchwale tej Sąd Najwyższy rozstrzygnął również, że dyrektor szkoły jest obowiązany udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w tej szkole w pełnym wymiarze zajęć.
Zgodnie z art. 73 ust. ust. 3 Karty Nauczyciela, do okresu siedmioletniej pracy w szkole wliczane są okresy zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku dłuższych nieobecności nauczyciela z ww. przyczyn, wymagany okres pracy w szkole przedłuża się o okres tych nieobecności.
W odpowiedzi na pytanie z interpelacji poselskiej przywołano powyższy przepis.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń