Nauczyciele w całej Polsce strajkują

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 19 listopada 2013 r.
Poleć znajomemu

W poniedziałek ruszyła ogólnopolska akcja protestacyjna ZNP „Dość tego”. W sobotę 23 listopada w Warszawie odbędzie się manifestacja przeciw zmianom w prawie oświatowym. Oświatowa „Solidarność” także dołączy do strajku, jeżeli resort edukacji nie podejmie konstruktywnych rozmów ze związkami zawodowymi w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela.  Związki grożą strajkiem generalnym.

ZNP mówi „Dość tego”

Zdaniem ZNP zmiany w ustawie o zmianie ustawy o systemie oświaty przyczynią się do „dalszej komercjalizacji oświaty”, zaś zamiany w Karcie Nauczyciela podporządkują nauczycieli samorządom i osłabią status zawodowy nauczycieli.  Związek dał Ministerstwu Edukacji czas do 15 listopada na wycofanie się z planowanych zmian w prawie oświatowym. Ministerstwo nie wycofało projektów ustaw zmieniających przepisy, w związku z tym rozpoczęto akcję protestacyjną.

Harmonogram strajku

  • od 18 listopada do 23 listopada 2013 r. ogniwa ZNP wywieszą na budynkach szkół i placówek oświatowych flagi związkowe oraz transparenty i hasła, a także przeprowadzą akcję informującą opinię publiczną o przyczynach i celach protestu. Okręgi i oddziały ZNP zorganizują ponadto na swoim terenie spotkania z parlamentarzystami i radnymi odpowiedniego szczebla;
  • 23 listopada 2013 r. zostanie zorganizowana w Warszawie ogólnopolska manifestacja protestacyjna ZNP przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela;
  • 25 listopada br. Prezydium ZG ZNP podsumuje akcję protestacyjną i podejmie decyzję w sprawie dalszych działań ZNP.

Oświatowa „Solidarność” też będzie strajkować

Na 20 listopada 2013 r. zaplanowane są rozmowy z Komisją Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela. Rada Sekcji Krajowej Oświaty „Solidarności” oczekuje, że rozmowy te zapoczątkują proces prawdziwych negocjacji zmian. Niepodjęcie próby porozumienia ze związkami zawodowymi będzie skutkować zaostrzeniem formy protestu we wszystkich placówkach oświatowych, do strajku generalnego włącznie.

Związki boją się zmian w Karcie Nauczyciela

Zarówno ZNP, jak i Oświatowa „Solidarność” nie zgadzają się na większość proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Pisaliśmy o tym w artykułach:” „ZNP: Proponowane zmiany w Karcie Nauczyciela są nie do przyjęcia” oraz  „Opinia oświatowej „Solidarności” o Karcie Nauczyciela”. Związki głównie obawiają się obniżenia statusu zawodowego nauczyciela oraz podporządkowanie nauczycieli organom prowadzącym szkoły.

Związkowcy protestują przeciwko zmianom polegającym ich zdaniem na obniżeniu jakości edukacji, ograniczeniu autonomii nauczycieli oraz przekazywaniu samorządowych placówek oświatowych do prowadzenia innym podmiotom.

Źródło:

Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel