Główny Inspektor Pracy przypomina, że PIP ma uprawnienia kontrolne w zakresie przestrzegania nowej ustawy o ochronie sygnalistów. Inspekcja może kontrolować m.in. respektowanie zakazu podejmowania działań odwetowych wobec sygnalistów. Za jego złamanie można spodziewać się kar. PIP publikuje też broszurę zawierają ważne informacje dotyczące ochrony sygnalistów.
Jak wskazuje Główny Inspektor Pracy, wykreślenie z katalogu zgłoszeń naruszeń prawa przepisów prawa pracy spowoduje znaczne ograniczenie w stosowaniu ustawy o ochronie sygnalistów.
Powyższe nie oznacza jednak, że Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie kontrolowała przestrzegania ustawy. GIP spodziewa się napływu skarg dotyczących podejmowania wobec sygnalistów działań odwetowych takich jak np. nieprzyznanie nagrody, mobbing czy pominięcie przy awansie. W tym miejscu warto przypomnieć, że za podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalisty grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (a w przypadkach działań uporczywych – nawet do lat 3).
Państwowa Inspekcja Pracy w związku ze zbliżającym się wejściem w życie ustawy o ochronie opublikowała także broszurę dotyczącą stosowania nowej ustawy. Znajdziemy w niej wyjaśnienie:
Z treści broszury można wysnuć wnioski przydatne także dla szkól i placówek oświatowych. PIP zwraca uwagę na fakt, że sygnalistą stanie się także osoba, która dotyczy zgłoszenia potencjalnego a jeszcze nie zaistniałego naruszenia prawa. W rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy informacja o naruszeniu prawa dotyczy zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w podmiocie prawnym, a także próba ukrycia takiego naruszenia prawa.
W broszurze wskazano także, kto uzyska status sygnalisty, a kto mimo zgłoszenia naruszenia prawa sygnalistą nie zostanie. Istotny jest tu kontekst zgłoszenia – związany z pracą. W związku z tym sygnalistą nie zostanie np. uczeń lub jego rodzic.
PIP podkreśla też, że do objęcia sygnalisty ochroną nie jest wymagane udowodnienie lub uprawdopodobnienie przez niego, że to naruszenie rzeczywiście miało miejsce. Sygnalista nie musi też składać oświadczeń w tej kwestii pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Broszura zawiera także ważną informację dotyczącą działań odwetowych. Jeżeli szkoła podejmie wobec sygnalisty działania, które mogą być uznane za odwetowe, wówczas musi udowodnić, że te działania nie miały charakteru odwetowego i nie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z dokonanym zgłoszeniem.
Państwowa Inspekcja Pracy tłumaczy również, jak chronić się przed nieuczciwym zgłaszającym. Otóż nieuczciwy „sygnalista” (w istocie, dokonując świadomego zgłoszenia nieprawdziwego naruszenia, nie uzyskuje się statusu sygnalisty) może podlegać odpowiedzialności karnej za:
zawiadomienie o przestępstwie niepopełnionym (art. 238 Kodeksu karnego)
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń