Reforma oświaty zgodnie z planem – zmiany już od przyszłego roku szkolnego

Data publikacji: 2 listopada 2016 r.
Poleć znajomemu
Reforma oświaty zgodnie z planem – zmiany już od przyszłego roku szkolnego

Zgodnie z zapowiedziami minister edukacji narodowej reforma oświaty ma się rozpocząć zgodnie z planem od roku szkolnego 2017/2018. Wcześniejsze zapowiedzi o jej przesunięciu o rok okazały się nieprawdziwe. Przedstawiamy terminy dalszych prac nad projektami ustaw oraz zmienione w wyniku konsultacji regulacje.

Nie będzie przesunięcia reformy

Zakończył się etap konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych dotyczących projektów ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Projekty skierowane zostały do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mimo że wcześniej słychać było głosy, że reforma zostanie przesunięta o rok, tak się nie stanie i wchodzi zgodnie z założeniami 1 września 2017 r.

Ważne daty dotyczące dalszych prac nad projektami ustaw

Harmonogram prac nad projektami ustaw wygląda następująco:

  • 3 listopada – rozpatrzenie projektu ustaw przez Stały Komitet Rady Ministrów,
  • 8 listopada – rozpatrzenie ustaw przez Radę Ministrów,
  • listopad – przekazanie projektu ustaw do Sejmu,
  • listopad/grudzień – prace parlamentarne nad ustawami, skierowanie projektu ustaw do podpisu Prezydenta RP,
  • styczeń – wejście w życie ustaw.

Co już wiemy po konsultacjach

W wyniku uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dotyczących projektów ustaw zmieniających strukturę szkolnictwa resort edukacji zrezygnował z obowiązkowego egzaminu z historii na koniec VIII klasy szkoły podstawowej. Na egzaminie tym obok języka polskiego, języka obcego i matematyki będzie przedmiot do wyboru.

Jeszcze w latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 egzamin ten przeprowadzany będzie z trzech obowiązkowych przedmiotów:

  • języka polskiego,
  • języka obcego nowożytnego.
  • matematyki. 

Natomiast od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy także jeden z przedmiotów do wyboru:  biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

MEN zrezygnowało również z matury branżowej, a abiturienci szkół branżowych II stopnia będą przystępować do takiej samej matury, jak ci z liceów i techników, czyli z języka polskiego, matematyki, języka obcego i przedmiotu do wyboru.

Drodzy Dyrektorzy! Ponieważ już jest pewne, że reforma oświaty zacznie obowiązywać od przyszłego roku, zapraszamy Was serdecznie na  I Ogólnopolską Konferencję Oświatową dla Dyrektorów Szkół „Reforma Oświaty 2017”. 15 listopada br. spotkamy się w gronie ekspertów, którzy będą analizować nowe przepisy i pomogą Twojej szkole przejść przez reformę z pełną wiedzą na jej temat. Będzie można również uzyskać odpowiedzi na indywidualne pytania. Więcej szczegółów i zapisy na Konferencję można znaleźć tutaj>>

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel