Rozpatrywanie odwołania od zawieszenia na posiedzeniu niejawnym niezgodne z Konstytucją?

Michał Kowalski
Data publikacji: 14 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Rozpatrywanie odwołania od zawieszenia na posiedzeniu niejawnym niezgodne z Konstytucją?

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy rozpatrywanie zażalenia od zawieszenia nauczyciela w obowiązkach służbowych na posiedzeniu niejawnym jest zgodne z Konstytucją. Udział w sprawie zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dlaczego sprawa trafiła do TK

Sprawa dotyczy dyrektora szkoły, który został zawieszony w obowiązkach służbowych przez organ prowadzący. Dyrektor odwołał się od tego zawieszenia, niemniej jednak komisja dyscyplinarna zawieszenie podtrzymała. Następnie złożył zażalenie na postanowienie komisji dyscyplinarnej. Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej utrzymała jednak zaskarżone postanowienie komisji I instancji w mocy.

Obydwa rozstrzygnięcia zapadły na posiedzeniu niejawnym.

W związku z tym dyrektor zaskarżył przepisy dotyczące niejawności tego postępowania do Trybunału Konstytucyjnego.

Niejawność postępowania niekonstytucyjna wg RPO

Przystępując do postępowania, Rzecznik Praw Obywatelskich zażądał stwierdzenia niekonstytucyjności art. 85t ust. 6 i 10 Karty Nauczyciela w zakresie, w jakim dopuszcza rozpatrywanie przez właściwe komisje dyscyplinarne odwołania lub zażalenia w przedmiocie zawieszenia nauczyciela w obowiązkach służbowych na posiedzeniu niejawnym (bez udziału obwinionego lub jego obrońcy). W ocenie RPO przepisy te są niezgodne z art. 42 ust. 2 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Zawieszony nauczyciel bez prawa do obrony

Rzecznik uważa, że postępowanie przez komisjami dyscyplinarnymi obu instancji jest ograniczone do rozpoznania środków zaskarżenia na posiedzeniach niejawnych. Pozbawia to możliwości udziału w sprawie obwinionego i jego obrońcy. W efekcie nauczyciel nie może złożyć wyjaśnień bezpośrednio przed stosownym organem, zarówno w trakcie podejmowania decyzji o zawieszeniu, jak i w toku postępowania odwoławczego. Jego uprawnienia ograniczają jedynie do pisemnego kwestionowania podjętych rozstrzygnięć. Nie może on wziąć czynnego udziału w postępowaniu. W ten sposób pozbawiony jest konstytucyjnego prawa do obrony w znaczeniu materialnym.

Zapewnienie możliwości udziału w postępowaniu nie byłoby problematyczne

W ocenie RPO zapewnienie nauczycielowi możliwości czynnego udziału w posiedzeniach nie musi wiązać się z przedłużeniem postępowania dyscyplinarnego w sprawie zawieszenia. Wszak posiedzenie można zorganizować w ramach dotychczasowych terminów na rozpoznanie odwołania.

Dzięki takiemu rozwiązaniu komisja, która podejmie decyzję istotną w kontekście konstytucyjnej wolności wykonywania zawodu, miałaby bezpośredni kontakt z osobą, którą czasowo pozbawia tej wolności i mogła wysłuchać jej zdania.

Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql