Rzecznik Praw Dziecka wnosi o przedłużenie rekrutacji do szkół średnich

Data publikacji: 12 kwietnia 2019 r.
Poleć znajomemu
Rzecznik Praw Dziecka wnosi o przedłużenie rekrutacji do szkół średnich

Rzecznik Praw Dziecka wezwał premiera i minister edukacji narodowej do przedłużenia rekrutacji do szkół średnich. Tak aby każdy uczeń, niezależnie od tego, kiedy  napisze egzamin gimnazjalny lub ósmoklasisty – w kwietniu czy w czerwcu – zdążył złożyć wszystkie dokumenty do wybranej przez siebie szkoły.

Zapobiec krzywdzącym podziałom

Do Biura Rzecznika Praw Dziecka docierają informacje, że w części szkół egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty mogą zostać odwołane. W takiej sytuacji tysiące uczniów przystąpią do egzaminów dopiero w terminie dodatkowym, czyli 3-5 czerwca, a komisje egzaminacyjne mogą nie zdążyć sprawdzić tak wielu prac do 21 czerwca. Oznacza to, że uczniowie ci nie otrzymają w tym terminie zaświadczeń z wynikami egzaminów. Bez tych dokumentów nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji do szkół średnich w normalnym trybie.

Apel o równe zasady dla wszystkich uczniów

Rzecznik Praw Dziecka polecił kuratorom oświaty podjęcie pilnych działań - w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego na podstawie Prawa oświatowego (art. 51 ust. 1 pkt 1 oraz kompetencji określonych w art. 51 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy z 14 grudnia 2016 r.) - zapewniających wszystkim uczniom III klasy szkół gimnazjalnych i VIII klasy szkół podstawowych równe szanse w składaniu dokumentów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Kuratorzy oświaty powinni wydać zarządzenie o przedłużeniu terminu na składanie dokumentów. Tak aby wszyscy uczniowie, ci którzy zdadzą egzamin w kwietniowym terminie, jak i ci, którzy będą zdawać w terminie dodatkowym na początku czerwca, zdążyli donieść dokumenty do wybranej szkoły i mogli wziąć udział w normalnej rekrutacji. Podjęcie takich nadzwyczajnych działań będzie spełnieniem podstawowych zasad równego traktowania, prawa do nauki oraz ochrony praw dziecka.

Źródło:

Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel