ZNP: W sobotę marsz przeciw zmianom w prawie oświatowym

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 21 listopada 2013 r.
Poleć znajomemu

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie widzi podstaw do odwołania planowanej na sobotę manifestacji protestacyjnej przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela. Przemarsz rozpocznie się o godz. 11:00 przy Agrykoli, a zakończy o 14:30 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Protesty mają zmusić MEN do wycofania planowanych zmian w prawie oświatowym

ZNP spodziewa się kilkunastu tysięcy uczestników - nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców. Związek zaprasza także pozostałe nauczycielskie związki zawodowe do przyłączenia się do akcji. Manifestacja odbędzie się pod hasłem "Dość tego!", dość niszczenia polskiej szkoły! Nauczyciele będą mieli naklejki z hasłem "Protestuję, bo lubię uczyć", wyrażającym ich troskę o jakość kształcenia i kondycję polskiej oświaty.

Celem manifestacji jest skłonienie rządu do wycofania projektów zmian w ustawie o systemie oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela.

Manifestacja ruszy o godz. 11.00 z ronda im. S. Sedlaczka (Rozbrat, Łazienkowska, Myśliwiecka). Następnie w godz. ok. 11:00 - 14.30 przemarsz uczestników trasą:Łazienkowska - Myśliwiecka - Górnośląska - Wiejska - Sejm RP - Matejki - Al. Ujazdowskie - Al. Szucha - MEN - Bagatela - Al. Ujazdowskie - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Oświatowa „Solidarność” po spotkaniu w dniu 20 listopada 2013 r. z obecną Minister Edukacji Narodowej Krystyną Szumilas, wobec braku chęci dialogu ze związkami zawodowymi w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela, także zamierza zaostrzyć formy protestów.

Na swojej stronie internetowej „Solidarność” wskazuje 10 grzechów głównych MEN:

  1. Szkodliwe zmiany podstawy programowej
  2. Likwidacja szkół. Prywatyzacja oświaty.
  3. Brak rzeczywistego dialogu społecznego.
  4. Masowe zwolnienia pracowników oświaty.
  5. Obniżanie jakości kształcenia.
  6. Niedofinansowanie oświaty.
  7. Wyzbywanie się odpowiedzialności państwa za oświatę.
  8. Obowiązkowe posyłanie sześciolatków do nieprzygotowanych szkół;
  9. Drogie podręczniki
  10. Odstępowanie od wychowania historyczno - patriotycznego.
Źródło: Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel