Związki zawodowe protestują przeciwko zniesieniu godzin karcianych

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 22 kwietnia 2016 r.
Poleć znajomemu
Związki zawodowe protestują przeciwko zniesieniu godzin karcianych

Nowelizacja Karty Nauczyciela, a w szczególności uchylenie tzw. godzin karcianych nadal, mimo zakończenia prac w Sejmie i Senacie, wywołuje wiele kontrowersji. Przeciwko nowelizacji w takim kształcie protestuje zarówno Solidarność, jak i Związek Nauczycielstwa Polskiego, który 20 kwietnia 2016 r. skierował list do Prezydenta RP.

ZNP zwraca uwagę na ryzyko nadużyć

ZNP zwrócił się do Prezydenta z pisemnym wnioskiem o zawetowanie nowelizacji Karty Nauczyciela przyjętej przez Sejm. W liście wskazano, że nowelizacja polegająca na zniesieniu godzin karcianych powoduje poważne wątpliwości środowisku oświatowym. ZNP przestrzega przed negatywnymi skutkami nowelizacji, w szczególności przed ryzykiem dowolności i nadużyć przy przydzielaniu nauczycielom zajęć niewchodzących w zakres ich pensum. Związek uważa, że w konsekwencji może dochodzić do przekraczania 40-godzinnej tygodniowej normy nauczycielskiego czasu pracy.

Rodzaj i wymiar zajęć mógłby określać statut

ZNP podtrzymuje zgłaszaną wcześniej propozycję, by zobligować do określania w statutach rodzaju i wymiaru zajęć poza pensum realizowanych przez nauczycieli w ramach zadań statutowych szkoły. Kompetencja do określania tych zajęć spoczywałaby w istocie na radach pedagogicznych.

Źródło:

Opracowanie: Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel