1 lipca 2023 r. w życie weszły zmiany w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany te wiążą się z podwyżkami dla pracowników szkół, ale nie tylko. Wbrew pozorom ich wprowadzenie nie zawsze może być korzystne dla pracowników. Ma to istotne znaczenie, ponieważ nie wystarczy tu nowelizacja regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych w szkole. Sprawdź, jak wprowadzić podwyżki dla pracowników szkół i inne zmiany związane z nowymi przepisami płacowymi.
Podwyżki dla pracowników szkół i nie tylko - co zmieniło się w wynagrodzeniach pracowników samorządowych 1 lipca 2023 r.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego w ramach poszczególnych kategorii zaszeregowania. Oprócz podwyżek dla pracowników samorządowych od 1 lipca 2023 r. podwyższone zostały kategorie zaszeregowania dla niektórych stanowisk, m.in. dla:
Z kolei w przypadku innych pracowników niepedagogicznych doszło do obniżenia kategorii zaszeregowania, m.in. dla:
Wykaz zmian znajdziesz w artykule: Podwyżki dla pracowników szkoły od 1 lipca 2023 r.
Konieczna zmiana regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych
Dla szkół oznacza to konieczność niezwłocznego dostosowania treści regulaminu wynagradzania do nowego brzmienia rozporządzenia. Zmiana regulaminu nie może jednak odbyć się z dnia na dzień. Wymaga ona bowiem przeprowadzenia uzgodnień z organizacjami związkowymi, które mogą trwać do 30 dni. Poza tym dyrektor szkoły musi zakomunikować zmianę pracownikom w sposób przyjęty w danej szkole. Nowelizacja regulaminu wchodzi zaś w życie dopiero po upływie 14 dni od dnia przekazania pracownikom takiej informacji (art. 772 § 4 i 6 Kodeksu pracy).
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń