Dzień Nauczyciela finansowany z ZFŚS

Dzień Nauczyciela finansowany z ZFŚS

W zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można finansować różnego rodzaju imprezy integracyjne. Uwzględnia się tu również imprezy dla pracowników z okazji Dnia Nauczyciela. Sprawdź, na jakich zasadach sfinansować imprezę z okazji Dnia Nauczyciela z ZFŚS.

Działalność rekreacyjna finansowana z ZFŚS

W ramach działalności socjalnej finansowanej z ZFŚS można finansować usługi świadczone przez pracodawców na rzecz działalności:

  • kulturalno – oświatowej,
  • sportowo – rekreacyjnej.
Z ZFŚS można finansować zarówno imprezy okolicznościowe, jak i wycieczki, rajdy, kuligi itp.

Imprezy integracyjne a ZFŚS – co na to sądy

W sprawie finansowania imprez integracyjnych z ZFŚS wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 (II PK 74/08).

Zgodnie z tym wyrokiem „działalność w postaci imprez masowych, jak pikniki, "andrzejki", organizowanie wycieczek - mieści się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaj działalności rekreacyjnej względnie działalności w postaci różnych form krajowego wypoczynku”.

Dla każdego po równo

Pracodawcy, organizując imprezy zbiorowe dla pracowników (np. wyjazdy integracyjne, imprezy okolicznościowe z okazji Dnia Nauczyciela), finansują je ze środków ZFŚS. Z usług takich mogą korzystać wszystkie osoby uprawnione w równym stopniu bez względu na ich sytuację materialną.

Identyczne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 30 października 2013 r. (III AUa 470/2013) uznając, że działalność socjalna pracodawcy nie ogranicza się jedynie do udzielania ulgowych usług i świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Może on bowiem również zaspokajać zbiorowe potrzeby zatrudnionych, organizując masowe imprezy, np. zorganizowane wycieczki, spotkania integracyjne, pikniki, „andrzejki”.

Konieczny odpowiedni zapis w regulaminie ZFŚS

Możliwość takiego wydatkowania środków ZFŚS musi być jednak przewidziana w regulaminie ZFŚS obowiązującym w danej szkole. Podstawą bowiem gospodarowania tymi środkami jest właśnie regulamin uzgodniony ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem pracowników, jeżeli w szkole nie działają organizacje związkowe (art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Przykład Regulamin może więc zawierać postanowienie, że dopuszcza się organizowanie ze środków ZFŚS imprez kulturalno – oświatowych i sportowo – rekreacyjnych przeznaczonych dla wszystkich osób uprawnionych. Koszty takiej imprezy pokrywane są w całości ze środków ZFŚS. Można ponadto ustalić ewentualny limit takich imprez, określić, na czyj wniosek są organizowane, czy jest jakaś minimalna liczba chętnych, na podstawie której podejmowana będzie decyzja o zorganizowaniu takiej imprezy, jak również sposób informowania osób uprawnionych o możliwości udziału.
Jeżeli regulamin ZFŚS obowiązujący w danej placówce przewiduje możliwość finansowania spotkania pracowników z okazji Dnia Nauczyciela, to w świetle powszechnie obowiązujących przepisów nie mu tu żadnych przeszkód prawnych. Udział w imprezie musi być umożliwiony dla każdej osoby uprawnionej.

Pracownik nie może dopłacać do imprezy z okazji Dnia Nauczyciela

Ważne, aby impreza była w całości sfinansowana przez pracodawcę ze środków Funduszu Socjalnego. Jeśli osoby uprawnione dopłacałyby do takiej imprezy, należałoby stosować kryteria socjalne. Wtedy wysokość dopłat musiałaby być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql