Maj 2025 r.
Najlepiej uczyć się na cudzych błędach. Dlatego podczas szkolenia przedstawimy przykłady najczęściej występujących błędów w regulaminach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) w szkołach i placówkach oświatowych. Wyjaśnimy, jak prawidłowo konstruować postanowienia, aby były zgodne z podstawowymi zasadami działalności socjalnej i przepisami prawa.
Korzyści dla uczestnika:
Popularnym rozwiązaniem jest zakup kart Multisport dla pracowników, również w szkołach. Sprawdzamy, na jakich zasadach taki zakup może być finansowany ze środków ZFŚS. Wyjaśniamy też, jak powiązać zakup kart Multisport z kryterium socjalnym.
Nauczyciele tak jak inni pracownicy oświaty mogą korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Oprócz tego przysługuje im jednak świadczenie urlopowe. Poza tym zasady naliczania odpisów na ZFŚS są inne niż w przypadku pozostałych grup zawodowych. Więcej na ten temat w artykule.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W okresie świątecznym pracownicy i pozostali uprawnieni korzystają ze świadczeń z ZFŚS. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń powinny być przewidziane w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z drugiej strony nie ma tu całkowitej dowolności. Każdy pracodawca w tym także szkoła musi przestrzegać zasad przewidzianych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdź, jakich błędów unikać w regulaminie ZFŚS w szkole.
Doprecyzuj katalog świadczeń w regulaminie ZFŚS
Z ZFŚS finansuje się:
Jest to maksymalny zakres świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego. Jak wskazano w wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 6 lipca 2021 r. III AUa 924/19 "(...) z funduszu mogą być finansowane tylko te rodzaje działalności socjalnej, które są objęte ustawową definicją pojęcia "działalność socjalna", zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS.".
W artykule przeczytasz o najczęściej występujących błędach w regulaminie ZFŚS w szkole, takich jak:
Wszelkie kwestie związane z funkcjonowaniem komisji socjalnej bazują na zapisach regulaminu ZFŚS. Nie ma w tej kwestii żadnych regulacji prawnych, którymi można byłoby się kierować. Kto zatem może zostać członkiem komisji socjalnej? Czy może być to także emeryt, który już nie pracuje w szkole?
Zatrudnianie emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne w szkołach i placówkach oświatowych stało się w ostatnich latach dość powszechną praktyką, zwłaszcza w obliczu niedoborów kadrowych. Czy zatrudnienie takiej osoby oznacza, że po rozwiązaniu stosunku pracy może ona korzystać z ZFŚS w szkole, w której została zatrudniona? Innymi słowy, jak przedstawia się prawo do ZFŚS w przypadku ponownego przejścia na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne?
Wysokość świadczeń ulgowych z ZFŚS jest ustalana według kryterium socjalnego. Kryterium to jest odzwierciedlane przez dochód na osobę w rodzinie uprawnionego. Sprawdź jak ustalić taki dochód w ramach ZFŚS w szkole.
Ważnym tematem przedświątecznym jest oczywiście zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W podsumowaniu m.in. o zasadach przyznawania świadczeń z ZFŚS dla emerytów, rencistów i nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne.
W okresie przedświątecznym popularnym świadczeniem z ZFŚS są paczki świąteczne dla dzieci pracowników. Czy w przypadku, gdy w szkole pracuje oboje rodziców, to samo dziecko otrzyma dwie paczki? Czy może obowiązuje ograniczenie do jednej paczki świątecznej? Czy dotyczy to także innych świadczeń z ZFŚS? Wyjaśnienia w artykule.
Pracujący emeryt może korzystać z dwóch ZFŚS – w szkole, gdzie pracuje jako pracownik, a w poprzednim miejscu zatrudnienia – jako emeryt. Sprawdź, w jakich przypadkach jest to możliwe.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Aby otrzymać świadczenie ulgowe z ZFŚŚ, uprawniony musi podać swój dochód na osobę w rodzinie. Czy w każdym przypadku konieczne jest podanie konkretnej kwoty? Sprawdź, jak ująć kwestię oświadczenia o dochodzie w regulaminie ZFŚS.
Wśród naszych Czytelników wiele wątpliwości wzbudza kwestia opodatkowania uczestników różnego rodzaju imprez i spotkań finansowanych z ZFŚS. Aby je rozwiać, warto sięgnąć do orzecznictwa, a zwłaszcza do przełomowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Czy uczestnicy imprez finansowanych z ZFŚS osiągają z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu PIT? Odpowiedź w artykule.
W ramach funduszu socjalnego można finansować działalność kulturalno-oświatową oraz sportowo-rekreacyjną pracodawcy (art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS). W tym zakresie mieści się możliwość finansowania różnego rodzaju imprez okolicznościowych, ale też wycieczek, rajdów czy kuligów.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08): „działalność w postaci imprez masowych, jak pikniki, "andrzejki", organizowanie wycieczek - mieści się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaj działalności rekreacyjnej względnie działalności w postaci różnych form krajowego wypoczynku”.
Konieczny odpowiedni zapis w regulaminie ZFŚS
Możliwość wydatkowania środków z funduszu socjalnego na wskazane cele powinna być sprecyzowana w regulaminie. Może on zawierać postanowienie, że dopuszcza się organizowanie ze środków funduszu socjalnego imprez kulturalno – oświatowych i sportowo – rekreacyjnych przeznaczonych dla wszystkich osób uprawnionych. Koszty takiej imprezy mogą być pokrywane w całości ze środków ZFŚS.
W takim przypadku w regulaminie warto ująć:
W artykule m.in.:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.