ZFŚS w szkole

ZFŚS na święta w szkole

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na święta – czego unikać w regulaminie ZFŚS

W okresie świątecznym pracownicy i pozostali uprawnieni korzystają ze świadczeń z ZFŚS. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń powinny być przewidziane w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z drugiej strony nie ma tu całkowitej dowolności. Każdy pracodawca w tym także szkoła musi przestrzegać zasad przewidzianych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sprawdź, jakich błędów unikać w regulaminie ZFŚS w szkole.

Doprecyzuj katalog świadczeń w regulaminie ZFŚS

Z ZFŚS finansuje się:

  • świadczenie usług na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
  • udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej,
  • udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Jest to maksymalny zakres świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego. Jak wskazano w wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 6 lipca 2021 r. III AUa 924/19 "(...) z funduszu mogą być finansowane tylko te rodzaje działalności socjalnej, które są objęte ustawową definicją pojęcia "działalność socjalna", zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS.".

W artykule przeczytasz o najczęściej występujących błędach w regulaminie ZFŚS w szkole, takich jak:

  • niedoprecyzowanie katalogu świadczeń socjalnych,
  • ograniczaniu katalogu uprawnionych,
  • wprowadzaniu kryteriów innych niż socjalne,
  • przyznawaniu świadczeń każdemu "po równo".
Czy imprezy integracyjne z ZFŚS dla pracowników podlegają opodatkowaniu PIT

Impreza z ZFŚS a PIT – przegląd orzecznictwa

Wśród naszych Czytelników wiele wątpliwości wzbudza kwestia opodatkowania uczestników różnego rodzaju imprez i spotkań finansowanych z ZFŚS. Aby je rozwiać, warto sięgnąć do orzecznictwa, a zwłaszcza do przełomowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Czy uczestnicy imprez finansowanych z ZFŚS osiągają z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu PIT? Odpowiedź w artykule.

W ramach funduszu socjalnego można finansować działalność kulturalno-oświatową oraz sportowo-rekreacyjną pracodawcy (art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS). W tym zakresie mieści się możliwość finansowania różnego rodzaju imprez okolicznościowych, ale też wycieczek, rajdów czy kuligów.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08): „działalność w postaci imprez masowych, jak pikniki, "andrzejki", organizowanie wycieczek - mieści się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaj działalności rekreacyjnej względnie działalności w postaci różnych form krajowego wypoczynku”.

Konieczny odpowiedni zapis w regulaminie ZFŚS

Możliwość wydatkowania środków z funduszu socjalnego na wskazane cele powinna być sprecyzowana w regulaminie. Może on zawierać postanowienie, że dopuszcza się organizowanie ze środków funduszu socjalnego imprez kulturalno – oświatowych i sportowo – rekreacyjnych przeznaczonych dla wszystkich osób uprawnionych. Koszty takiej imprezy mogą być pokrywane w całości ze środków ZFŚS.

W takim przypadku w regulaminie warto ująć:

  • ewentualny limit takich imprez,
  • na czyj wniosek są organizowane,
  • minimalną liczbę chętnych, na podstawie której podejmowana będzie decyzja o zorganizowaniu takiej imprezy (np. impreza może być sfinansowana z funduszu socjalnego, jeżeli udział w niej zadeklaruje co najmniej 50% osób uprawnionych),
  • warunki i zasady rezygnacji,
  • sposób informowania osób uprawnionych o możliwości udziału.

W artykule m.in.:

  • analiza wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. K 7/13,
  • kryteria opodatkowania korzyści z funduszu socjalnego,
  • imprezy z funduszu socjalnego a kryterium socjalne.
  • przegląd innych orzeczeń dotyczących tej kwestii.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql