Przydział nauczania indywidualnego nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć

Michał Kowalski
Data publikacji: 24 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Przydział nauczania indywidualnego nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć

Godziny nauczania indywidualnego można przydzielić także nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze zajęć. Wymaga to jednak uzyskania jego zgody. Sprawdź, jak dokonać przydziału godzin nauczania indywidualnego nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze.

Przydział nauczania indywidualnego to zmiana warunków pracy

Przydział dodatkowych godzin nauczania indywidualnego dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze zajęć stanowi zmianę warunków pracy. Taki przydział nie zawsze musi być dla niego korzystny.

Przykład Przydział nauczania indywidualnego to zwiększenie wymiaru zajęć. Dla nauczyciela, który pracuje także w innej szkole, może być to uciążliwe. Może nawet uniemożliwiać mu pogodzenie pracy w dwóch szkołach.

Z tego względu jednostronne zwiększenie wymiaru zajęć w drodze przydziału godzin nauczania indywidualnego nie jest możliwe.

Przydział nauczania indywidualnego - konieczna zgoda nauczyciela nauczyciela

W każdym przypadku przydział nauczania indywidualnego nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć będzie więc wymagał jego zgody. Przede wszystkim z nauczycielem można zawrzeć porozumienie zmieniające.

Porozumienie zmieniające jest powszechnie stosowane w prawie pracy. Można je zawrzeć w każdym czasie i nie wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. W treści porozumienia strony uzgadniają zwiększenie wymiaru zajęć poprzez przydział nauczania indywidualnego na czas określony.

Alternatywą wypowiedzenie zmieniające

Co w przypadku braku zgody nauczyciela na takie porozumienie? Nauczycielowi można wówczas wręczyć wypowiedzenie warunków pracy i płacy (zmieniające). Polega ono na wręczeniu pracownikowi pisemnej propozycji zmiany warunków zatrudnienia poprzez przydział nauczania indywidualnego (art. 42 Kodeksu pracy).

Propozycja powinna zawierać przyczyny przydziału nauczania indywidualnego, jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony. Innymi słowy, wypowiedzenie zmieniające musi być odpowiednio uzasadnione.

Poza tym w wypowiedzeniu należy również pouczyć nauczyciela o prawie odwołania do sądu pracy. W razie odmowy przyjęcia przez nauczyciela zaproponowanych warunków pracy lub płacy (czyli przydziału nauczania indywidualnego), umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli nauczyciel przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, wówczas przyjmuje się że wyraził zgodę na te warunki. Należy go o tych skutkach pouczyć. Natomiast w razie braku takiego pouczenia, nauczyciel może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

W przypadku nauczyciela szkoły feryjnej okres wypowiedzenia kończy się dopiero 31 sierpnia.

Odmowa przyjęcia godzin nauczania indywidualnego może doprowadzić do zwolnienia

W obydwu przypadkach nauczyciel może nie zgodzić się na przydział dodatkowych zajęć nauczania indywidualnego. Przy czym w sytuacji wypowiedzenia zmieniającego doprowadzi to do rozwiązania stosunku pracy. W szkole feryjnej nastąpi to jednak dopiero 31 sierpnia.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql