Remont w przedszkolu – czy można oddelegować nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do innej placówki

Remont w przedszkolu – czy można oddelegować nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do innej placówki

Wyobraźmy sobie sytuacje, w której w czasie wakacji w przedszkolu zorganizowany jest remont. W tym czasie wyznaczono inne przedszkole dyżurujące. Czy w takim przypadku można oddelegować nauczycieli i pracowników niepedagogicznych do pracy w przedszkolu dyżurującym? Odpowiedź w artykule.

Możliwe przeniesienie służbowe nauczyciela do innego przedszkola

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony za swoją zgodą do innej szkoły. Przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony. Przeniesienie to wymaga zasięgnięcia:

  • opinii organu prowadzącego tę szkołę,
  • zgody dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony (art. 18 ust. 1 i 4 Karty Nauczyciela).
Nie można przenieść służbowo nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

Przeniesienie służbowe możliwe także w przedszkolu

Możliwe jest zastosowanie przeniesienia służbowego za zgodą nauczyciela przedszkola. Wprawdzie bowiem w art. 18 Karty Nauczyciela użyto sformułowania "szkoła". Niemniej jednak zgodnie z art. 3 pkt 2 Karty Nauczyciela, ilekroć w Karcie Nauczyciela mowa jest o: "szkołach bez bliższego określenia - rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne". Dlatego art. 18 Karty Nauczyciela dotyczy także nauczyciela przedszkola.

Przeniesienie służbowe może nastąpić na czas określony. W takim przypadku po upływie okresu przeniesienia nauczyciel automatycznie powraca do przedszkola, z którego został przeniesiony.

Pracownika niepedagogicznego można oddelegować do innego przedszkola

W przypadku pracowników niepedagogicznych możliwości przeniesienia służbowego są ograniczone jedynie do stanowisk urzędniczych. Dlatego względem tych pracowników jak i nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę warto skorzystać z innego rozwiązania w postaci powierzenia innej pracy nazywanego potocznie oddelegowaniem.

4 warunki oddelegowania pracownika niepedagogicznego do innego przedszkola

Elementem umowy o pracę jest m.in. miejsce lub miejsca wykonywania pracy (art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Pracodawca może zmienić miejsce wykonywania pracy przez pracownika w drodze zmiany umowy, która może być dokonana za porozumieniem stron lub wypowiedzeniem warunków zatrudnienia (art. 42 Kodeksu pracy). Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest jednak konieczne w razie powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę:

  • w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy,
  • na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym,
  • ile powoduje to obniżenia wynagrodzenia,
  • jeśli nowa praca odpowiada kwalifikacjom pracownika (art. 42 § 4 Kodeksu pracy).
W takim przypadku wystarczy oddelegowanie poprzez polecenie służbowe.

Oddelegowanie jako zmiana miejsca wykonywania pracy

Możliwe jest więc polecenie wykonywania pracy w innym miejscu. Istotne jest jednak, aby praca była świadczona nadal na rzecz dotychczasowego pracodawcy, tj. przedszkola, w którym dana osoba jest zatrudniona.

Oddelegowani nauczyciele muszą opiekować się wychowankami przedszkola, w którym nadal są zatrudnieni.

Praca może być wykonywana w innym miejscu, ale na rzecz zatrudniającego nauczyciela pracodawcy. Jeżeli więc na dyżur do innego przedszkola będą uczęszczały dzieci z przedszkola, gdzie nauczyciel jest zatrudniony, będzie to praca na rzecz „swojego” pracodawcy, ale wykonywana w innym miejscu.

dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql