6-latki bez dotacji przedszkolnej – rozporządzenie już obowiązuje

Data publikacji: 9 maja 2017 r.
Poleć znajomemu
6-latki bez dotacji przedszkolnej – rozporządzenie już obowiązuje

Od 5 maja 2017 r. obowiązuje rozporządzenie regulujące zasady dotowania zadań w zakresie wychowania przedszkolnego. Nowe przepisy wskazują, że dotacja przedszkolna nie obejmuje już 6-latków.

Subwencja zamiast dotacji

Rozporządzenie MEN w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego określa m.in.:

  • tryb udzielania dotacji,
  • sposób jej rozliczania,
  • metody i terminy ustalania informacji o liczbie dzieci, którym wójt nie wskazał miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego, mimo obowiązku jaki ciąży na gminie w tej kwestii,
  • sposób ustalania średniorocznej liczby dzieci w wieku do lat 5 korzystających z wychowania przedszkolnego na obszarze danej gminy.
Ograniczenie wiekowe dzieci do udzielania i rozliczania dotacji na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego związane jest z uwzględnieniem finansowania dzieci 6-letnich w części oświatowej subwencji ogólnej.

Nie obowiązuje już rozporządzenie MEN z 13 sierpnia 2013 r. w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego (Dz.U. poz. 956 oraz z 2015 r. poz. 6 i 1247).

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 25 kwietnia 2017 r. w sprawie udzielania gminom dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego (Dz.U. poz. 875).
Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel