A jednak podwyżki dla nauczycieli!

Data publikacji: 25 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
A jednak podwyżki dla nauczycieli!

Sejm przegłosował wczoraj poselski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela pozwalający na zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4%. Sprawdzamy, jaki ma to wpływ na pensje.

Zamiast reformy niewielkie podwyżki

Przez wiele miesięcy środowisko oświaty elektryzowały wieści o szeroko zakrojonej nowelizacji Karty Nauczyciela. Reforma miała wprowadzać m.in.:

  • zwiększenie pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia,
  • godziny dostępności nauczycieli w szkole,
  • zniesienie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego,
  • brak stażu na wyższy stopień awansu zawodowego w dotychczasowym rozumieniu,
  • oderwanie urlopu wypoczynkowego od ferii zimowych i wakacji.

Ostatecznie jednak prace nad nowelizacją zostały wstrzymane.

Zarobki nauczycieli nie nadążają za inflacją

Od jakiegoś czasu zapowiadano jednak wprowadzenie podwyżek dla nauczycieli. Te ostatecznie zostały przyjęte przez Sejm, ale nie w wysokości, jaka byłaby adekwatna do galopującej inflacji. Przewidziano bowiem jedynie wzrost parametru średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4%. Rozwiązanie to wprowadzono jako tzw. przepis epizodyczny w Karcie Nauczyciela.

Podwyżki od maja

W następstwie tej zmiany ma dojść do podwyżek wynagrodzenia nauczycieli – do 30 czerwca 2022 r. Jednocześnie dojdzie do wyrównania za okres od 1 maja 2022 r. Podwyżki nie obejmą więc kwietnia.

Warto dodać, że zaplanowano w związku z tym wzrost części oświatowej subwencji ogólnej o kwotę 1 671 100 000 zł ze środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Ustawa o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql