1 września 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych. Od tego dnia zmienią się zasady awansu wewnętrznego pracowników niepedagogicznych w szkole. Poznaj szczegóły!
Ustawa o pracownikach samorządowych rozróżnia trzy kategorie stanowisk, na których zatrudniani są pracownicy niepedagogiczni szkoły, są to stanowiska:
Do 31 sierpnia 2013 r. obsadzenie stanowiska urzędniczego z pominięciem otwartego naboru było dopuszczalne m.in. poprzez przeniesienie pracownika samorządowego danej jednostki. Ustawa wprost nie ograniczała możliwości awansowania pracowników samorządowych wyłącznie w ramach danej grupy stanowisk, wskazując jedynie, że awansowany pracowników musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska. Przepisy te były interpretowane w taki sposób, że powierzano stanowiska urzędnicze pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych i obsługi.
Wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest tylko stanowisko, na które:
Od 1 września 2013 r. zostały także doprecyzowane przepisy dotyczące awansu wewnętrznego. Nadal, na wyższe stanowisko może zostać przeniesiony pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Jednakże awans wewnętrzny może zostać dokonany jedynie w ramach tej samej grupy stanowisk (art. 20 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).
Jeżeli na stanowisku urzędniczym w szkole będzie wakat, pracownik zatrudniony na stanowisku pomocniczym i obsługi będzie mógł na nie aplikować, jednakże wyłącznie w ramach otwartego i konkurencyjnego naboru.
Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym nie może być karany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały jednak trybu postępowania w przypadku, gdy do prawomocnego skazania pracownika doszło w trakcie trwania zatrudnienia. Od 1 września 2013 r. do ustawy o pracownikach samorządowych dodano przepis, zgodnie z którym w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe m.in. pracownika zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o fakcie prawomocnego skazania (art. 6a ustawy o pracownikach samorządowych).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń