Dom wczasów dziecięcych po nowelizacji

Michał Kowalski
Data publikacji: 26 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
Dom wczasów dziecięcych po nowelizacji

Nowa definicja domu wczasów dziecięcych, określenie czasu przebywania w tej placówce, kwestia indywidualnego programu zajęć – te zagadnienia zostały ujęte w nowelizacji rozporządzenia regulującego zasady funkcjonowanie placówek publicznych. Sprawdzamy, jakie konkretnie zmiany wprowadzono w zasadach funkcjonowania domów wczasów dziecięcych.

Czym jest dom wczasów dziecięcych

Po nowelizacji dom wczasów dziecięcych jest definiowany jako placówka przeznaczona do okresowego pobytu dzieci i młodzieży w celu organizowania i prowadzenia kształcenia dzieci i młodzieży lub wspierania i uzupełniania tego kształcenia, połączonego z jednoczesnym wspieraniem ich fizycznego i psychicznego rozwoju oraz wzmocnieniem ogólnej kondycji psychofizycznej i kształtowaniem zachowań prozdrowotnych, z wykorzystaniem lokalnych warunków klimatycznych.

Kto uczęszcza do domu wczasów dziecięcych

Z nowych regulacji wynika, że wychowankami domu wczasów dziecięcych są dzieci i młodzież przebywające w domu wczasów dziecięcych w celu realizacji obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki. Z tej grupy wykluczono jednak osoby korzystające z domu wczasów dziecięcych w ramach:

  • wypoczynku,

  • krajoznawstwa i turystyki, organizowanych przez publiczne i niepubliczne szkoły i placówki, do których uczęszczają, inne niż dom wczasów dziecięcych.

Czas pobytu w domu wczasów dziecięcych

Określono też, jak długo może trwać okres pobytu wychowanka w domu wczasów dziecięcych. Okres ten nie może być krótszy niż 6 dni i dłuższy niż 12 tygodni.

Indywidualny program zajęć

W celu doprecyzowania wprowadzono także obowiązek przygotowania indywidualnego programu zajęć dla wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Program ten nie powinien być utożsamiany z IPET.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 11 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz.U. z 2021 r. poz. 938).
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql