Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2.250 zł, zaś minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł.
Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych (art. 6 ust. 1 i 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).
W myśl postanowień załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń przyjęta przez GUS, do którego odsyła ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wynagrodzenia osobowe obejmują w szczególności:
Z katalogu tego ustawa wyłącza jednak:
1) nagrody jubileuszowe;
2) odprawy pieniężne przysługujące pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
3) wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
4) dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej
(art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).
Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Przy czym minimalne wynagrodzenie za pracę ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy pracownika.