wynagrodzenie nauczyciela

Nauczyciel otrzyma wyrównanie wynagrodzenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nauczyciel otrzyma wyrównanie wynagrodzenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę

Od 1 stycznia 2024 r. ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4242 zł. Tymczasem nauczyciele nadal czekają na podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki te na pewno nastąpią, niemniej jednak można spodziewać się ich prawdopodobnie w lutym lub marcu 2024 r. Do tego czasu każda szkoła musi zapewnić nauczycielowi co najmniej płacę minimalną. Jak to zrobić? Istnieje tu kilka możliwości.

Rozporządzenie MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy w załączniku reguluje stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zależne od:

  • stopnia awansu zawodowego,
  • poziomu wykształcenia.

Nie oznacza to jednak, że rozporządzenie to wyłącza wymóg zapewnienia nauczycielom ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z art. 10 § 2 Kodeksu pracy minimalne wynagrodzenie za pracę jest bowiem określane przez państwo. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od tak określonego ustawowego minimalnego wynagrodzenia (art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Od tej reguły nie przewidziano wyjątków, również w odniesieniu do nauczycieli. Oznacza to, że także nauczycielom należy zapewnić ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Niewykonanie tego obowiązku niestety grozi grzywną wymierzoną przez Państwową Inspekcję Pracy.

Minimalne wynagrodzenie za pracę a niepełny etat

Warto dodać, że w przypadku nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć należy zagwarantować im minimalne ustawowe wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do tego wymiaru (art. 8 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Jak to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu, w którym znajdziesz wyjaśnienie:

  • które składniki wynagrodzenia i świadczenia pieniężne dla nauczyciela są uwzględniane w ustawowym minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
  • w jaki sposób podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczycielowi,
  • kiedy wypłaca się wyrównanie do pensji minimalnej.
Jak rozliczać wynagrodzenie nauczyciela w stanie nieczynnym

Wynagrodzenie nauczyciela w stanie nieczynnym

Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny przez 6 miesięcy pozostaje w zatrudnieniu, ale nie wykonuje pracy. Otrzymuje on więc okrojone wynagrodzenie i może liczyć na inne świadczenia. Do tego być może trzeba będzie mu wypłacić pewne należności po zakończeniu stanu nieczynnego. Sprawdź, jak rozliczyć wynagrodzenie i inne świadczenia nauczyciela w stanie nieczynnym.

Kto może przejść w stan nieczynny

W stan nieczynny na swój wniosek może zostać przeniesiony nauczyciel, który otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela tj. z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia podyktowanego:

  • zmniejszeniem liczby oddziałów,
  • zmianami w planie nauczania,
  • częściową likwidacją szkoły.

Dotyczy to nauczyciela zatrudnionego na podstawie:

        • mianowania
        • umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć,

Nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć może otrzymać wypowiedzenie zarówno na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela jak i art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Taki nauczyciel może przejść w stan nieczynny jedynie w pierwszym przypadku.

Przejście w stan nieczynny – wystarczy wniosek

Aby przejść w stan nieczynny, nauczyciel musi złożyć stosowny wniosek w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. Jeżeli uprawniony nauczyciel złoży taki wniosek, wówczas przejście w stan nieczynny następuje automatycznie, bez dodatkowej decyzji dyrektora. Stan nieczynny rozpoczyna się zawsze w pierwszym dniu następującym po dniu, w którym upłynąłby okres wypowiedzenia stosunku pracy. W przypadku szkół feryjnych będzie to 1 września 2022 r.

Stan nieczynny trwa 6 miesięcy. W przypadku szkół feryjnych kończy się więc w ostatnim dniu lutego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy następuje przejście w stan nieczynny,
  • jakie składniki wynagrodzenia należą się w stanie nieczynnym,
  • czy nauczyciel w stanie nieczynnym może liczyć na inne świadczenia
  • co w przypadku podjęcia pracy w trakcie stanu nieczynnego,
  • jakie świadczenia wypłaca się nauczycielowi po stanie nieczynnym.
Nadpłata wynagrodzenia nauczyciela za ostatni miesiąc pracy

Nadpłata wynagrodzenia nauczyciela za ostatni miesiąc pracy

W ramach zmian w Karcie Nauczyciela, które weszły w życie 1 września 2022 r. uchylono art. 40. Oznacza to, że w przypadku ustania zatrudnienia nauczyciela w trakcie miesiąca nauczyciel nie zachowuje już prawa do wynagrodzenia za cały miesiąc. To niejednokrotnie będzie oznaczało konieczność odzyskania nadpłaconej pensji od nauczyciela. Sprawdź, jak odzyskać tę nadpłatę

Jak było do 31 sierpnia 2022 r.

Zgodnie z uchylonym art. 40 Karty Nauczyciela nauczyciel zachowywał prawo do wynagrodzenia do końca miesiąca, w którym zakończyło się jego zatrudnienie. Było tak nawet jeśli stosunek pracy ustał przed końcem miesiąca.

Przykład

Stosunek pracy nauczyciel miał zostać rozwiązany 31 sierpnia 2022 r. wskutek wcześniejszego wypowiedzenia. Nastąpiło to jednak wcześniej, ponieważ nauczyciel uzgodnił z dyrektorem wcześniejszy termin rozwiązania stosunku pracy. Miało to na celu uzyskanie emerytury i wynagrodzenia za ten sam miesiąc. Zgodnie z obowiązującym jeszcze art. 40 Karty Nauczyciela nauczyciel otrzymał wynagrodzenie za cały sierpień 2022 r.

Co się zmieniło

Od 1 września 2022 r. regulacja ta już nie obowiązuje. To oznacza, że wynagrodzenie za ostatni miesiąc zatrudnienia ma być wypłacane w części odpowiadającej okresowi zatrudnienia w tym miesiącu. Co istotne, nie przewidziano tu żadnych przepisów przejściowych. Dlatego uchylona regulacja nie jest stosowana także wobec nauczycieli, którzy nawiązali stosunek pracy jeszcze przed 1 września 2022 r.

Przykład

Nauczyciel pozostawał w zatrudnieniu w szkole od 2011 r. 5 września 2022 r. rozwiązał on stosunek pracy ze szkołą za porozumieniem stron z uwagi na zatrudnienie u innego pracodawcy. W efekcie wynagrodzenie za wrzesień 2022 r. należy mu się jedynie za 5 dni.

Wynagrodzenie za część miesiąca we wszystkich składnikach

Zmiana dotyczy wszystkich składników wynagrodzenia, a więc:

  • pensji zasadniczej,
  • dodatku za wysługę lat,
  • dodatku funkcyjnego,
  • dodatku motywacyjnego
  • dodatku za warunki pracy
  • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • co oznacza uchylenie art. 40 Karty Nauczyciela,
  • czy zmieniły się terminy płatności wynagrodzenia nauczyciela,
  • jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie,
  • dlaczego odzyskanie nadpłaty jest konieczne,
  • terminy płatności wynagrodzenia.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql