
To już pewne – od 1 stycznia 2026 r. możliwe stanie się zaliczanie okresów umów zlecenia i okresów działalności gospodarczej do stażu pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Umożliwi to nowelizacja Kodeksu pracy, która została podpisana przez Prezydenta.
Nowelizacja Kodeksu pracy umożliwi zaliczenie do stażu pracowniczego w szczególności następujących okresów:
Konieczność nowelizacji Kodeksu pracy w ww. zakresie została uzasadniona brakiem jednolitych zasad ustalania stażu pracy dla celów ustalania wszystkich uprawnień pracowniczych. Rozwiązania takie są uregulowane szczątkowo m.in. w Kodeksie pracy i niektórych pragmatykach pracowniczych. Stąd ustawodawca uznał za konieczne wprowadzenie ujednoliconych rozwiązań w zakresie zaliczania ww. okresów do stażu pracowniczego.
Zaliczanie okresów działalności gospodarczej i zlecenia a także innych ww. do stażu stanie się możliwe od dnia wejścia w życie ustawy tj. od 1 stycznia 2026 r. Od tego dnia pracownik szkoły będzie mógł korzystać z uprawnień związanych z wliczeniem wskazanych okresów do stażu pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń