Cofnięcie wypowiedzenia, jeżeli powstanie możliwość zatrudnienia nauczyciela

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 17 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Cofnięcie wypowiedzenia, jeżeli powstanie możliwość zatrudnienia nauczyciela

Zdarza się, że po wręczeniu nauczycielowi mianowanemu oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy, w szkole pojawia się możliwość dalszego zatrudnienia. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić dyrektor? Czy należy cofnąć wypowiedzenie? A może wypłacić odprawę i zatrudnić ponownie? Sprawdź, co można zrobić, jeżeli dalsze zatrudnienie będzie możliwe w niepełnym wymiarze zajęć.  

Cofnięcie wypowiedzenie wymaga zgody nauczyciela

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne tylko wówczas, gdy, doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 Kodeksu cywilnego).

Jeżeli odwołanie oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem nie dotarło do pracownika:
      • wraz z oświadczeniem,
      • zanim otrzymał oświadczenie
to pracownik musi wyrazić zgodę na cofnięcie wypowiedzenia.

Możliwość dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć

Nauczyciel mianowany, który otrzyma wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela, może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Wówczas, w razie pojawienia się możliwości dalszego zatrudnienia na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor będzie miał obowiązek przywrócić go do pracy. Jednakże tylko na pełen etat (art. 20, art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny jest jednak prawem, a nie obowiązkiem nauczyciela. Jeżeli do dyrektora nie wpłynie taki wniosek nauczyciela, to wycofanie wypowiedzenia jest możliwe za zgodą nauczyciela. Zgoda oznacza, że nauczyciel nie otrzyma odprawy.

Konieczność ograniczenia zatrudnienia po cofnięciu wypowiedzenia

Sytuacja komplikuje się jednak, gdy możliwość dalszej pracy nauczyciela dotyczy zatrudnienia w niepełnym wymiarze. Jeżeli nauczyciel może być dalej zatrudniony w wymiarze nie niższym niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, wraz ze zgodą na cofnięcie wypowiedzenia musiałby wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia (w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania). Takie rozwiązanie oznaczałoby, że nauczyciel nie otrzyma odprawy i będzie pracował w ograniczonym wymiarze.

Nauczyciel nie musi zgadzać się na wycofanie wypowiedzenia, a wtedy otrzyma odprawę

Trzeba jednak pamiętać, że nauczyciel nie musi zgadzać się na powrót do pracy w niepełnym wymiarze bez pobrania odprawy z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela. Brak zgody jest równoznaczny z rozwiązaniem stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia.

W praktyce zazwyczaj, jeśli powstanie możliwość dalszej pracy na część etatu, nauczyciel pobiera odprawę (o ile nie złożył wniosku o przeniesienie w stan nieczynny) i zostaje ponownie zatrudniony w pełnym lub niepełnym wymiarze.

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql