wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i rozwiązanie umowy

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia w praktyce

Niedoręczenie nauczycielowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy do końca maja nie oznacza, że pozostanie on w zatrudnieniu do końca następnego roku szkolnego. Wypowiedzenie może zostać wręczone również w czerwcu lub lipcu. Karta Nauczyciela przewiduje bowiem możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. Sprawdź, w których przypadkach dyrektor może zastosować skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i jakie będą tego skutki. Dowiedz się, jak skrócenie zastosować w przedszkolach i innych szkołach nieferyjnych.

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez dyrektora

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem szkoły feryjnej, z powodów wymienionych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Z tego względu oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy powinno zostać doręczone do końca maja. Jednak nauczyciele, którzy nie otrzymają wypowiedzenia w maju, nie mają gwarancji zatrudnienia w następnym roku szkolnym. Dyrektor jeszcze przez dwa miesiące może wręczyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia.

Instytucja skrócenia okresu wypowiedzenia stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania oraz na podstawie umowy na czas nieokreślony została uregulowana w art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia może zostać skrócony do jednego miesiąca, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem następuje w związku z:

      • całkowitą likwidacją szkoły,
      • częściową likwidacją szkoły lub zmianami organizacyjnymi, które powodują:
      • zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub
      • zmiany planu nauczania

uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

    • którzy nauczyciele otrzymają odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
    • czy okres wypowiedzenia można skrócić na wniosek nauczyciela
    • kiedy skrócenie okresu wypowiedzenia pozbawia prawa do odszkodowania
    • czy skrócenie okresu wypowiedzenia wpływa na prawo do odprawy
    • kiedy stosować art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela, a kiedy art. 36 § 6 Kodeksu pracy
Stan nieczynny nauczyciela - kiedy się rozpoczyna

Stan nieczynny nauczyciela - kiedy się rozpoczyna

Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, którzy otrzymali wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela, mogą złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Sprawdź, kiedy następuje rozpoczęcie stanu nieczynnego – z dniem złożenia wniosku, z dniem wskazanym przez dyrektora czy po upływie okresu wypowiedzenia.

Szczególne uprawnienia pracownicze nauczycieli

Karta Nauczyciela jako pragmatyka zawodowa wprowadza wiele różnych konstrukcji prawnych nieznanych na gruncie powszechnego prawa pracy. W ten sposób niejednokrotnie sytuacja nauczycieli, jako pracowników jest specyficzna, co wynika  ze swoistego uprzywilejowania tej grupy zawodowej.

Nauczyciel może powstrzymać skutek wypowiedzeniu z art. 20 Karty Nauczyciela 

Jednym z przykładów tego rodzaju szczególnych rozwiązań dedykowanych nauczycielom jest możliwość przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny.  Ta instytucja prawna związana jest ściśle z trybem zwalniania nauczycieli ze względów organizacyjnych. Przypomnijmy w tym miejscu, że wedle art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Już z treści tego przepisu wynika, że pomimo istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy, jakimi jest obiektywny brak możliwości znalezienia w szkole takiej ilości zajęć, by nauczyciel mógł kontynuować pracę w pełnym wymiarze, nie musi dojść do rozwiązania stosunku pracy, o ile skutku takiego nie chce nauczyciel. Może on bowiem złożyć 
wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Co ważne przepis ten dotyczy nauczycieli niezależnie czy zatrudnieni są w szkole feryjnej czy też w placówce, w której organizacji pracy ferie nie są przewidziane. 

Złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny czyni wypowiedzenie bezskutecznym 

Jeśli chodzi o kwestie proceduralne, to zwróćmy uwagę na art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela, który stanowi, że wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych. Z powyższego wynika, że możliwość wnioskowania o przeniesienie w stan nieczynny powstaje w sytuacji, gdy nauczyciel otrzyma od dyrektora szkoły (pracodawcy) oświadczenie o wypowiedzeniu, w którym wskazane są przyczyny określone w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql