Zwolnienie nauczyciela religii zatrudnionego na zastępstwo

Zwolnienie nauczyciela religii zatrudnionego na zastępstwo

Nauczycieli religii, podobnie jak wszystkich innych nauczycieli, można zatrudniać na czas określony w związku z potrzebą zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Warto pamiętać, że taka umowa może być rozwiązana przed powrotem do pracy zastępowanego nauczyciela. Sprawdź, czy wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę nauczyciela religii wymaga zgłoszenia do władz kościelnych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  •  Czy można wcześniej rozwiązać umowę na zastępstwo nauczyciela religii?
  • Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas określony dla nauczyciela religii?
  • Czy dyrektor musi informować wydział katechetyczny o zwolnieniu nauczyciela religii?
  • Czy rozwiązanie umowy na zastępstwo za wypowiedzeniem wymaga uzasadnienia?

Nauczyciel religii zatrudniony na zastępstwo może zostać zwolniony

Umowę zawartą z nauczycielem na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela można rozwiązać w każdym czasie w drodze wypowiedzenia.

Zatrudnienie nauczyciela religii na zastępstwo nie oznacza, że rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić dopiero wraz z powrotem zastępowanego katechety.

Ponieważ Karta Nauczyciela nie reguluje zasad rozwiązywania umów terminowych z nauczycielami, należy w tym zakresie stosować przepisy Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).

Umowa na czas określony nauczyciela może być więc rozwiązana w drodze:

  • porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy) – w tym wypadku konieczne jest uzyskanie zgody nauczyciela zarówno na sam fakt rozwiązania umowy, jak i jego datę.
  •  jednostronnego oświadczenia woli (art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy) – tym wypadku konieczne jest zachowanie okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od okresu zatrudnienia nauczyciela w danej szkole.

Ile wynosi okres wypowiedzenia dla katechety zatrudnionego na czas określony?

Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od tego, jak długo nauczyciel jest zatrudniony w danej szkole. Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy wynosi on:

  • 2 tygodnie – jeżeli nauczyciel był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc – jeżeli nauczyciel był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące – jeżeli nauczyciel był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Należy pamiętać, że okres wypowiedzenia umowy o pracę liczony w tygodniach kończy się w sobotę (art. 30 § 21 Kodeksu pracy).

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo nauczyciela wymaga uzasadnienia

Warto również zwrócić uwagę, że od 26 kwietnia 2023 r. wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony przez dyrektora szkoły wymaga podania przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy (art. 30 § 4 Kodeksu pracy).

Zwolnienie nauczyciela religii nie wymaga zgody władz kościelnych

Przepisy nie wymagają informowania wydziału katechetycznego o rozwiązaniu umowy z nauczycielem religii. Przekazywanie odpowiednich informacji ma miejsce w odwrotnej sytuacji. Władze kościelne informują bowiem dyrektora szkoły lub organ prowadzący o cofnięciu skierowania do nauczania religii, co zobowiązuje dyrektora do rozwiązania stosunku pracy z katechetą. (§ 5 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).

Dyrektor może rozwiązać umowę o pracę zawartą z nauczycielem na czas określony:
  • w dowolnym czasie za zgodą nauczyciela albo
  • jednostronnie przy zachowaniu okresu wypowiedzenia.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql