Przeniesienie służbowe nauczyciela bez jego zgody – jakie są konsekwencje

Michał Kowalski
Data publikacji: 12 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
Przeniesienie służbowe nauczyciela bez jego zgody – jakie są konsekwencje

Jak wiemy, przeniesienie służbowe nauczyciela wymaga uzyskania jego zgody. Co może się stać, gdy nauczyciel takiej zgody nie udzieli, a mimo tego zostanie przeniesiony na inne stanowisko pracy? O konsekwencjach w artykule.

Możliwa sprawa w sądzie pracy

Przede wszystkim w przypadku przydzielenia innego stanowiska pracy bez zgody nauczyciela (z naruszeniem art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela) nauczyciel mógłby pozwać szkołę, żądając przywrócenia poprzednich warunków pracy i płacy.

Nauczyciel musiałby jedynie udowodnić, że przydzielono mu nowe stanowisko i nie wyraził on zgody na to w jakiejkolwiek formie.

Jak się bronić

Jaka może być linia obrony szkoły? Otóż można podnieść, że nauczyciel wyraził zgodę w innej formie niż pisemna np. w sposób dorozumiany, akceptując informację o przydziale godzin podaną na radzie pedagogicznej i nie wyrażając sprzeciwu. Niemniej jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy na taki argument przystanie sąd.

Najpierw droga polubowna

Przedtem jednak warto spróbować załatwić sprawę ugodowo. Jeżeli fizycznie nie ma godzin dla nauczyciela w ramach dotychczasowego stanowiska pracy to warto spróbować mu to dokładnie wyjaśnić podczas rozmowy. Jeżeli zaś takie godziny są, to rekomendowane jest wycofanie przeniesienia służbowego i przydział zajęć na dotychczasowych warunkach.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql