Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko – procedura w przypadku braku zgody

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 10 maja 2021 r.
Poleć znajomemu
Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko – procedura w przypadku braku zgody

W przypadku braku możliwości dalszego zatrudniania nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w pełnym wymiarze zajęć na danym stanowisku, jednym ze sposobem zachowania pracy jest przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko. Sprawdź, co zrobić, gdy nauczyciel nie zgodzi się na przeniesienie na inne stanowisko.

Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko – tylko za zgodą nauczyciela

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Zmiana stanowiska pracy na podstawie art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela wymaga zgody nauczyciela. Propozycji tej nie trzeba konsultować ze związkami zawodowymi, nawet jeśli nauczyciel jest objęty ich ochroną. Zmiana stanowiska pracy nauczyciela jest bowiem dobrowolna.

Inne pensum to inne stanowisko pracy

Aby stwierdzić, czy w przypadku nauczyciela konieczna jest formalna zmiana stanowiska pracy należy odnieść się do art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, który zawiera katalog stanowisk nauczycielskich. Ich podział związany jest z wymiarem zajęć obowiązkowych. Tylko jeżeli nauczyciel miałby realizować inne pensum, konieczne jest przeniesienie go na inne stanowisko. W przeciwnym razie, o zmianie rodzaju prowadzonych zajęć można zdecydować poprzez przydział czynności w ramach polecenia służbowego.

„Rozumienie pojęcia stanowisko pracy z art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela, należy je interpretować zgodnie z art. 42 ustawy z 1982 r. - Karta Nauczyciela. Przepis ten dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół, np. nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, kolegiów nauczycielskich, praktycznej nauki zawodu, wychowawcy w świetlicach i internatach itp. Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela” (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 lipca 2013 r., II PK 334/12).

Brak zgody nauczyciela na przeniesienie na inne stanowisko – zaproponuj ograniczenie zatrudnienia

Jeżeli nauczyciel nie zgodzi się na zmianę stanowiska pracy należy rozważyć, czy na dotychczas zajmowanym stanowisku można zapewnić nauczycielowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Jeżeli tak, dyrektor może złożyć nauczycielowi propozycję ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. Ta propozycja także nie wymaga konsultacji związkowych. Nauczyciel może się na nią zgodzić i wówczas będzie pracował w obniżonym wymiarze.

Brak zgody na ograniczenie zatrudnienia = rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Jeżeli nauczyciel nie zgodzi się także na ograniczenie zatrudnienia albo jeżeli nie ma możliwości zaproponowania ograniczenia zatrudnienia z uwagi na zbyt małą liczbę godzin na danym stanowisku, dyrektor wypowiada nauczycielowi stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. W tym przypadku o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia (art. 20 ust. 5a i ust. 5b Karty Nauczyciela). Po otrzymaniu wypowiedzenia na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, nauczyciel może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko – procedura w przypadku braku zgody wygląda następująco:

KROK 1

Zaproponuj nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przeniesienie na inne stanowisko. Zgoda kończy procedurę (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela). 

KROK 2

Jeżeli nauczyciel odmówi przeniesienia - sprawdź, czy możesz zaproponować nauczycielowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć na dotychczas zajmowanym stanowisku. Jeżeli tak - zaproponuj ograniczenie zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. Zgoda kończy procedurę.

Jeżeli możliwość dalszego zatrudniania nauczyciela na podstawie mianowania wiąże się jednocześnie z koniecznością zmiany stanowiska pracy, jak i ograniczenia zatrudnienia, należy te dwie propozycji zawrzeć w jednym piśmie (np. nauczyciel języka polskiego może być dalej zatrudniany wyłącznie na stanowisku nauczyciela świetlicy w wymiarze 20/26. W takim przypadku w jednym piśmie proponujemy ograniczenie zatrudnienia z jednoczesnym przeniesieniem na inne stanowisko. W takiej sytuacji tylko bowiem zgoda na obie te czynności umożliwia dalsze zatrudnianie nauczyciela). 

KROK 3

Jeżeli nie ma możliwości zaproponowania co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć lub nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie zatrudnienia, wręcz nauczycielowi wypowiedzenie stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, pamiętając o konsultacji związkowych. 

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql