Wszystko o podwyżkach dla nauczycieli

Data publikacji: 28 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Wszystko o podwyżkach dla nauczycieli

25 lutego 2023 r. weszły w życie nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. To oznacza konieczność wypłaty wyrównania od stycznia 2023 r. Sprawdź, w jaki sposób wypłacić podwyżki wynagrodzenia zasadniczego wraz z wyrównaniem.

Wypłata podwyżki – w jakim terminie

Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego obowiązują ze skutkiem od 1 stycznia 2023 r.  Podwyżka powinna być wypłacona w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej (art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela). Ogłoszenie to miało miejsce 8 lutego 2023 r., co oznacza, że termin na wypłatę mija 9 maja 2023 r. W praktyce jednak rekomendowane jest, aby podwyżka nastąpiła jak najszybciej. Wszak nowe stawki weszły w życie 25 lutego 2023 r., a więc wypłata marcowa po starych stawkach byłaby tak naprawdę naruszeniem przepisów o wynagrodzeniu. Dlatego należy dokonać wypłaty według wyższych stawek już w marcu 2023 r. Natomiast wyrównanie należy wypłacić najszybciej jak to możliwe.

Wyrównanie od stycznia 2023 r.

Konieczna jest przy tym wypłata wyrównania do nowej stawki wynagrodzenia zasadniczego za okres od początku 2023 r.

Przykład W przypadku wypłaty podwyżek w dniu 1 marca 2023 r. należy dokonać wyrównania za styczeń i luty 2023 r.

Podwyżka nie tylko wynagrodzenia zasadniczego

Podwyżka wynagrodzenia powinna obejmować wszystkie składniki wynagrodzenia będące pochodną wynagrodzenia zasadniczego:

  • dodatek za wysługę lat,
  • dodatek motywacyjny, funkcyjny i za warunki pracy (pod warunkiem, że zostały one ustalone jako % wynagrodzenia zasadniczego a nie w stałych stawkach),
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Wyrównać należy także inne świadczenia niebędące wynagrodzeniem, które zależą od pensji zasadniczej, w szczególności dodatek wiejski, który przysługuje w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego.

W wypłacie uwzględniamy wyrównanie do minimalnej

Nauczyciele, którzy nie osiągali poziomu ustawowego minimalnego wynagrodzenia, do tej pory otrzymywali wyrównanie na mocy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Należy je uwzględnić w ramach wyrównania do nowych stawek pensji zasadniczej, pomniejszając wysokość dopłaty.

Aneks do umowy co do zasady niewymagany

Przepisy nie wymagają informowania nauczycieli o podwyżce. W nauczycielskich aktach mianowania i umowach o pracę wskazuje się bowiem zasady ustalania wysokości wynagrodzenia. Gdy jednak zamieszczono w nich określone stawki składników wynagrodzenia, wtedy konieczna będzie aktualizacja tych kwot.

W takim przypadku aktualizacja nastąpi w drodze aneksu, ale nawet jego brak nie będzie oznaczał braku podwyżki.

Podwyżka również dla nieobecnych nauczycieli

Podwyższyć należy również wynagrodzenia nauczycieli nieobecnych w pracy, a pobierających wynagrodzenie np. na urlopie wypoczynkowym i zdrowotnym. Obowiązują tu takie same terminy, a to oznacza, że podwyżki należy wypłacić do 9 maja 2023 r., z wyrównaniem za okres od stycznia.

Odmiennie wygląda sytuacja nauczycieli przebywających na:

  • urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim,
  • zwolnieniu lekarskim lub świadczeniu rehabilitacyjnym,
  • zwolnieniu z tytułu opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny.

Osoby takie pobierają wynagrodzenie lub zasiłek odpowiednio macierzyński, chorobowy lub opiekuńczy. Podstawy wymiaru nie przelicza się wówczas wskutek podwyżek stawek wynagrodzenia będących następstwem zmian w przepisach powszechnie obowiązującego prawa.

Wysokość zasiłków nie ulega zmianie, a podwyżki nastąpią dopiero po podjęciu wypłaty wynagrodzenia. Z drugiej strony o podwyżkach można poinformować nauczyciela już w trakcie pobierania zasiłku.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql