Dodatkowe zajęcia z języka polskiego w arkuszu organizacyjnym na 2023/2024

Jacek Miklasiński
Data publikacji: 20 marca 2023 r.
Poleć znajomemu
Dodatkowe zajęcia z języka polskiego w arkuszu organizacyjnym na 2023/2024
Dokument archiwalny

Czy należy zaplanować w arkuszu organizacji na rok szkolny 2023/2024 dodatkowe zajęcia z języka polskiego w wymiarze 6 godzin dla uczniów z Ukrainy? Czy wystarczy zaplanowanie ich w wymiarze 2 godzin? Sprawdzamy, co na to przepisy.

Zwiększenie godzin języka polskiego na konkretne lata szkolne

W aktualnym stanie prawnym, w odniesieniu do roku szkolnego 2023/2024, w przypadku uczniów będących obywatelami Ukrainy należy kierować się przepisami rozporządzenia MEN w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. W przypadku uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, nastąpiło w latach szkolnych 2021/2022 i 2022/2023 zwiększenie liczby godzin dodatkowych zajęć języka polskiego do co najmniej 6 w tygodniu (§ 11a ust. 1 rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy).

Jak z tego wynika przepisy te nie mają zastosowania w roku szkolnym 2023/2024. Przywołane rozporządzenie nie zostało bowiem znowelizowane w tym zakresie.

Należy zastosować aktualne przepisy o kształceniu cudzoziemców

Wobec powyższego należy stosować się do ogólnych norm określonych w rozporządzeniu MEN w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi (…). W § 17 przywołanego aktu prawnego zapisano, że:

  • dla uczniów przybywających z zagranicy, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, organ prowadzący szkołę organizuje w szkole dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego w formie dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego.

Zajęcia te są prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo. Tygodniowy rozkład oraz wymiar godzin dodatkowych zajęć lekcyjnych z języka polskiego ustala, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, dyrektor szkoły, w której są organizowane te zajęcia.

Dyrektor powinien w tej sprawie porozumieć się z organem prowadzącym szkołę. W mojej opinii zajęcia te należy zaplanować w przygotowywanym arkuszu organizacji szkoły.
Jacek Miklasiński

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql