Członek rodziny w komisji kwalifikacyjnej – kogo trzeba wyłączyć, aby awans zawodowy nauczyciela był możliwy?

Anna Król
Data publikacji: 11 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Członek rodziny w komisji kwalifikacyjnej – kogo trzeba wyłączyć, aby awans zawodowy nauczyciela był możliwy?

Zasady wyłączenia pracownika organu administracji publicznej od udziału w postępowaniu w sprawie reguluje art. 24 Kodeksu postępowania administracyjnego. Pracownik podlega wyłączeniu w sprawie swojego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia. Co oznacza to w praktyce?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak definiowane jest pokrewieństwo?
  • Jak liczyć stopień i ustalić linię pokrewieństwa?
  • Których członków rodziny nauczyciela stażysty należy wyłączyć z prac komisji kwalifikacyjnej?

Kogo należy wyłączyć ze składu komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy?

Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują zasad wyłączenia członków komisji kwalifikacyjnej z jej składu. Ustalenie czy dana osoba może zostać powołana w skład komisji kwalifikacyjnej w uwagi na stosunki prawne łączące ją z nauczycielem, który ubiega się o stopień awansu zawodowego, następuje na zasadach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Powody wyłączenia pracownika od udziału w postępowaniu określa art. 24 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. Pracownik podlega wyłączeniu z udziału w postępowaniu w sprawie, w której pozostaje z jedną ze stron stosunku:

  • pokrewieństwa,
  • powinowactwa,
  • opieki i kurateli,
  • przedstawicielstwa.

Pracownik podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia. Zasady pokrewieństwa i powinowactwa oraz opieki i kurateli są regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przez udział w postępowaniu w sprawie należy rozumieć podejmowanie przez pracownika organu administracji publicznej przewidzianych w przepisach prawa czynności procesowych niezbędnych do załatwienia sprawy w formie decyzji, Jeżeli zaś pracownik jest upoważniony do wydawania decyzji w imieniu organu administracji publicznej lub pełni funkcje organu, to udziałem jest również załatwienie sprawy w formie decyzji.

Krewni nauczyciela – jak rozumieć pokrewieństwo i powinowactwo?

Pod pojęciem pokrewieństwa należy rozumieć osoby pochodzące od wspólnego przodka. Pokrewieństwo występuje w linii prostej oraz w linii bocznej.

Krewnymi w linii prostej są osoby pochodzące jedna od drugiej, czyli tak zwani:

  • wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.) oraz
  • zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.).

Z kolei krewnymi w linii bocznej są osoby pochodzące od wspólnego przodka, jednocześnie niebędące krewnymi w linii prostej (rodzeństwo, bratankowie, siostrzeńcy, ciotki, wujkowie, kuzyni itp.).

Stopień pokrewieństwa określa się wedle liczby urodzeń, na skutek których pokrewieństwo powstało.

Powinowactwo z kolei to stosunek prawno-rodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego. Stosunek ten jest następstwem zawarcia małżeństwa między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka.

Przykład:
  • Ojciec i matka męża lub żony (teść i teściowa) to powinowaci pierwszego stopnia w linii prostej.
  • Brat i siostra męża lub żony (szwagier i szwagierka) to powinowaci drugiego stopnia w linii bocznej.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że opisane zasady wyłączania z udziału w postępowaniu dotyczą konieczności wyłączenia ze składu:

  • komisji egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu nauczyciela mianowanego oraz
  • komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego.
Anna Król

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql