awans na dyplomowanego

Ile trwa awans na stopień nauczyciela dyplomowanego

Ile trwa awans na stopień nauczyciela dyplomowanego

Od 1 września 2022 r. nauczyciele mianowani, którzy nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, mogą ubiegać się o ten stopień awansu bez konieczności realizacji stażu. Jednym z warunków ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego jest przepracowanie wymaganego okresu. Okres pracy do awansu na dyplomowanego różni się, w zależności od tego, kiedy i na jakiej podstawie prawnej nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Sprawdź, ile aktualnie trwa awans na stopień nauczyciela dyplomowanego i jakie warunki musi spełnić nauczyciel, aby uzyskać ten stopień awansu zawodowego.

Wymagany okres pracy do awansu na dyplomowanego

Od 1 września 2022 r. nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Jedynie nauczyciele mianowani, którzy:

  1. posiadają stopień naukowy lub
  2. przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole w Rzeczypospolitej Polskiej prowadzili zajęcia w szkole za granicą
     - mogą złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Zapamiętaj!

Nauczyciel z tytułem doktora lub wyższym mogą ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego już po 4 latach i 9 miesiącach pracy od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

Do okresu pracy na stopień nauczyciela dyplomowanego wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Nie wlicza się zaś okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego (art. 9ca ust. 6, ust. 7, ust. 8 i ust 9 Karty Nauczyciela).

Skrócony okres pracy na stopień nauczyciela dyplomowanego – kogo dotyczy

Okres pracy na stopień nauczyciela dyplomowanego jest jednak skrócony dla nauczycieli, którzy uzyskali lub uzyskają stopień nauczyciela mianowanego według przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r.  W ich przypadku okres pracy w szkole, o którym mowa w art. 9ca ust. 6 albo 7 (tj. 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego lub 4 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczyciela posiadającego stopień naukowy):

1) skraca się o 2 lata – jeżeli:

      • odbyli staż na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze, o którym mowa m.in. w art. 9c ust. 1 pkt 2, ust. 2 lub art. 9d ust. 9  Karty Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym do 31.08.2022 r.  albo
      • uzyskali przed dniem 1 września 2022 r. stopień nauczyciela mianowanego z mocy prawa na podstawie art. 9a ust. 4 lub 5 Karty Nauczyciela w brzmieniu do 31.08.2022 r. albo
      • uzyskali stopień nauczyciela mianowanego, będąc nauczycielem, o którym mowa w art. 9e ust. 3 Karty Nauczyciela w brzmieniu do 31.08.2022 r., po upływie 5 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego

2) skraca się o rok, jeżeli:

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • ile trwa awans na stopień nauczyciela dyplomowanego,
  • za jaki okres należy dokonać oceny pracy nauczyciela mianowanego, który chce uzyskać wyższy stopień awansu zawodowego (nowe przepisy),
  • jakie są warunki uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego,
  • co zawiera teczka na stopień nauczyciela dyplomowanego,
  • czy okres pracy do awansu na dyplomowanego musi być nieprzerwany,
  • od kiedy liczyć wymagany okres pracy, aby ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego.
Awans zawodowy nauczycieli 2023, którzy odbyli staż

Awans zawodowy nauczycieli po stażu zakończonym w 2023 r. – przepisy i wzory dokumentów

Wszyscy nauczyciele kontraktowi oraz nauczyciele mianowani, którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego przed 1 września 2022 r., uzyskują wyższy stopień awansu zawodowego na podstawie przepisów dotychczasowych tj. obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. Sprawdź, jak wygląda procedura uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego po zakończeniu stażu w roku szkolnym 2022/2023. Dowiedz się, jak stosować uchylone przepisy Karty Nauczyciela dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Sprawdź, jakie dokumenty do wniosku o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego i kwalifikacyjnego załączają nauczyciele po zakończeniu stażu w 2023 roku.  

Awans zawodowy na „starych” zasadach w roku szkolnym 2022/2023

Choć od 1 września 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, część nauczycieli może ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego na podstawie przepisów dotychczasowych. Oznacza to, że przystąpienie do postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego możliwe jest po odbyciu stażu, w trakcie którego nauczyciel realizuje zatwierdzony przez dyrektora szkoły plan rozwoju zawodowego. Przypomnijmy, że o wyższy stopień awansu zawodowego po odbyciu stażu mogą ubiegać się:

  • nauczyciele mianowani, którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego przed 1 września 2022 r. (art. 11 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.)
  • nauczyciele, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego do 31 sierpnia 2022 r. (art. 10 ust. 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.).

Przepisy wprowadzające zmiany w awansie zawodowym nauczycieli dodatkowo przewidują skrócenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego:

  • o rok, jeśli staż ten rozpoczął się po 31 sierpnia 2021 r.
  • do 9 miesięcy w przypadku staży rozpoczętych po 31 sierpnia 2022 r. przez nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego po 12 – miesięcznym stażu rozpoczętym w roku szkolnym 2018/2019
    (art. 10 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.)

Przepisy przejściowe nie przewidują jednak możliwości skrócenia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego (art. 11 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.).

Podstawy prawne w awansie zawodowym po odbyciu stażu w 2023 roku

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • ile czasu ma nauczyciel na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,
  • czy dyrektor szkoły wydaje ocenę dorobku zawodowego czy ocenę pracy po zakończeniu stażu,
  • jakie podstawy prawne powołać w dokumentach dotyczących awansu zawodowego nauczycieli na „starych” zasadach,
  • jak wygląda teczka na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego w 2023 r.,
  • jakie są zasady przedłużania stażu po 1 września 2022 r.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql