Karta Nauczyciela przewiduje sytuacje, w których z dniem zatrudnienia po raz pierwszy w szkole nauczyciel uzyskuje wyższy stopień awansu zawodowego niż stopień nauczyciela stażysty. Nadanie stopnia awansu zawodowego następuje w takim przypadku z mocy prawa, a decyzja nadająca stopień nauczyciela kontraktowego lub mianowanego ma jedynie charakter deklaratoryjny tj. potwierdzający ten fakt. Możliwe jest zatem jej ostateczne wydanie już po ustaniu zatrudnienia.
Stopień nauczyciela kontraktowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskują:
nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej
osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy
(art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela)
Stopień nauczyciela mianowanego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskują nauczyciele akademiccy, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole
(art. 9a ust. 5 Karty Nauczyciela).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 23 czerwca 2021 r. (II SA/Rz 406/21) rozstrzygnął, że „Zgodnie z art. 9a ust. 3 Kart Nauczyciela Nauczyciele stopień nauczyciela kontraltowego uzyskuje się "z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole". Spełnienie wymogów podanych w treści tego przepisu powoduje więc uzyskanie z mocy prawa stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraltowego. Uwolnienie mocy prawnej dyrektywy z art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela następuje na podstawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego przez dyrektora szkoły w formie decyzji administracyjnej o charakterze deklaratoryjnym (art. 9b ust. 4 pkt 1), a więc ze swojej istoty jedynie potwierdzającej wynikającą z przepisów zaszłość prawną - por. wyrok NSA z 18 marca 2008 r., sygn. I OSK 472/07.”
Orzecznictwo: ·
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 23 czerwca 2021 r. (sygn. akt II SA/Rz 406/21)
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń