Uzyskanie przygotowania pedagogicznego przez doktora a nadanie stopnia nauczyciela mianowanego

Anna Król
Data publikacji: 27 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Artykuł aktualny w stosunku do nauczycieli, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego.
 

Nauczyciele akademiccy, którzy posiadają stopień naukowy oraz legitymują się co najmniej 5-letnim okres pracy w szkole wyższej, z dniem podjęcia pracy w szkole zyskają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Stopnia tego nie uzyska jednak nauczyciel akademicki, który nie posiada przygotowania pedagogicznego. Co zrobić, jeżeli osoba ze stopniem naukowym doktora zbędzie przygotowanie pedagogiczne w trakcie zatrudnienia? Czy z urzędu zostanie nauczycielem mianowanym? Jak kwestia będzie uregulowana po zmianach w Karcie Nauczyciela?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy nauczyciel akademicki, który uzyska przygotowanie pedagogiczne w trakcie zatrudnienia z urzędu stanie się nauczycielem mianowanym?
  • Co zrobić, aby nauczyciel akademicki uzyskał stopień nauczyciela mianowanego po zatrudnieniu w szkole?
  • Czy nowelizacja Karty Nauczyciela pozbawi nauczycieli akademickich tzw. awansu z urzędu?

Nadanie stopnia nauczyciela mianowanego w chwili zatrudnienia

Nadanie stopnia awansu zawodowego w trybie art. 9a ust. 5 Karty Nauczyciela następuje z dniem nawiązania stosunku pracy a nie w toku zatrudnienia. Oznacza to, że nauczyciele akademiccy, którzy posiadają stopień naukowy oraz legitymują się co najmniej 5-letnim okres pracy w szkole wyższej z dniem podjęcia pracy w szkole zyskają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Po zdobyciu przygotowania pedagogicznego można rozwiązać umowę i zawrzeć nową

Należy zauważyć, iż każdy stosunek pracy można rozwiązać za porozumieniem stron. Przepisy Karty Nauczyciela w ogóle nie regulują zasad rozwiązywania umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas określony. W tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Podstawą prawną rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony z nauczyciela za porozumieniem stron będzie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. 

W związku z powyższym, w sytuacji, gdy z osobą nieposiadającą przygotowania pedagogicznego zawarto umowę o pracę na czas określony, można za porozumieniem stron rozwiązać stosunek pracy po zdobyciu przygotowania pedagogicznego. Wówczas nauczycielowi akademickiemu z dniem ponownego zatrudnienia, będzie można nadać stopnień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Nie jest możliwe nadanie stopnia nauczyciela mianowanego w trakcie trwania stosunku pracy.

Nowelizacja Karty Nauczyciela nie zmienia sytuacji nauczycieli akademickich

W tym miejscu należy zauważyć, że w projekcie zmiany ustawy Karta Nauczyciela nie przewidziano uchylenia art. 9a ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela. Zastąpiono jedynie wyrazy „szkole wyższej” na „uczelni”. Oznacza to, że przepis ten nadal będzie obowiązywał i będzie podstawą nadania nauczycielowi akademickiemu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.

Zasady uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego lub mianowanego przez nauczyciela akademickiego zatrudnionego w szkole określa art. 9a ust. 3-5 Karty Nauczyciela. Nauczyciel, który na dzień zatrudnienia w szkole spełnia wymogi określone w art. 9a ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela uzyskuje z dniem zatrudnienia stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
Anna Król

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql