Rezygnacja z badań wstępnych – jak długo aktualne jest orzeczenie lekarza medycyny pracy

Michał Kowalski
Data publikacji: 7 lipca 2022 r.
Poleć znajomemu
Rezygnacja z badań wstępnych – jak długo aktualne jest orzeczenie lekarza medycyny pracy

Jeżeli osoba zatrudniana w szkole ma aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy, to istnieje możliwość rezygnacji z badań wstępnych. Aktualne, czyli jakie? Czy nadal obowiązują przepisy  wydłużające aktualność takich orzeczeń? Odpowiedź w artykule.

Kiedy można zrezygnować z badań wstępnych

Badania wstępne nie będą konieczne w przypadku pracowników przyjmowanych:

  • ponownie do pracy w tej samej na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy - w ciągu 30 dni po ustaniu poprzedniego zatrudnienia,
  • u innego pracodawcy na dane stanowisko - w ciągu 30 dni po ustaniu poprzedniego zatrudnienia.
W tym drugim przypadku warunkiem jest:
  • posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskim,
  • stwierdzenie przez pracodawcę, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (nie dotyczy to osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych).
Pracownik wykonywał pracę na stanowisku nauczyciela do 31 sierpnia. Teraz zaś ma zostać zatrudniony jako pomoc nauczyciela od 20 września. Nie ulega wątpliwości, że warunki pracy pomocy nauczyciela odpowiadają warunkom pracy nauczyciela. W takiej sytuacji, jeśli dysponuje on aktualnym orzeczeniem lekarza medycyny pracy dopuszczającym do pracy, to może zostać zatrudniony bez badań wstępnych.

Można powołać się na orzeczenie lekarskie z trwającego zatrudnienia

Rozwiązanie to jest stosowane względem osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą (nie tylko szkołą). Innymi słowy, pracownik może powołać się na aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane na potrzeby innego zatrudnienia, o ile nie ma różnic w warunkach pracy.

Wskazane reguły dotyczą każdego orzeczenia lekarza medycyny pracy, w tym również wydanego w związku z badaniami okresowymi. Innymi słowy, aktualne orzeczenie wydane po badaniach okresowych może zwalniać z badań wstępnych.

Aktualne orzeczenie lekarskie – czyli jakie

Co istotne, orzeczenie lekarskie wydane w wyniku badań okresowych zachowują  ważność nie dłużej niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. W Polsce nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Tym samym orzeczenia lekarza medycyny pracy, których ważność upłynęłaby po 7 marca 2020 r. są nadal aktualne i dają podstawę do odstąpienia od badań wstępnych.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql