Dodatkowy dzień wolny dla pracownika w szkole niepublicznej

Dodatkowy dzień wolny dla pracownika w szkole niepublicznej

Pracownik niepedagogiczny w szkole niepublicznej może zostać wezwany do pracy w dniu wolnym np. z powodu awarii. Sprawdź, w jakim wymiarze udzielić czasu wolnego dla takiego pracownika.

Dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 Kodeksu pracy).

Zawsze cały dzień wolny

Bez znaczenia pozostaje ilość przepracowanych w sobotę czy niedzielę godzin, pracownikowi należy udzielić całego dnia wolnego, co nie może mieć negatywnych konsekwencji np. w postaci obniżenia wynagrodzenia w związku z mniejszą liczbą przepracowanych godzin. Do czasu zakończenia okresu rozliczeniowego praca w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Przepracowanie w wolną sobotę 5 czy 6 godzin nie oznacza przekroczenia normy dobowej (tak będzie dopiero od 9 godziny pracy), a przekroczenia normy średniotygodniowej czasu pracy ustalane są zaś dopiero z końcem okresu rozliczeniowego. Tym samym czas ten do końca trwającego okresu rozliczeniowego czasu pracy stanowi pracę w dniu wolnym, wynikającym z obowiązującej również w stosunku do pracowników samorządowych zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Specjalne rozwiązania w przypadku pracy w niedzielę

Ponadto szczególne regulacje dotyczą pracy w niedzielę. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy: w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, natomiast w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151§ 1 pkt 1 Kodeksu pracy (100%), za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto.

Katarzyna Maladyn-Krupa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql