Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje nie zawsze zgodnie z potrzebami szkoły. Sprawdź, czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe uprawniające go do prowadzenia dodatkowych zajęć ma roszczenie o przydział dodatkowych godzin. Dowiedz się, kiedy przydział godzin ponadwymiarowych nauczycielom może mieć cechy dyskryminacji w zatrudnieniu.
Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu (art. 112 Kodeksu pracy). Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna (art. 113 Kodeksu pracy). W orzecznictwie wskazuje się, że dyskryminacja w zatrudnieniu oznacza kwalifikowane nierówne traktowanie pracownika ze względu na jego cechę lub właściwość określoną w Kodeksie pracy jako przyczyna (podstawa bądź kryterium) dyskryminacji. Z tego względu, jeśli pracownik zarzuca pracodawcy naruszenie przepisów o zakazie dyskryminacji w zatrudnieniu, to powinien wskazać okoliczności, które uprawdopodobnią nie tylko jego gorsze traktowanie w stosunku do innych pracowników, ale także to, że zróżnicowanie było spowodowane zakazaną przez prawo przyczyną (art. 183b § 1 pkt 2 w związku z art. 183a § 1 k.p.). Zasady te znajdują również zastosowanie w sprawach dotyczących naruszenia zasady równego wynagrodzenia pracowników za jednakową pracę (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 8 czerwca 2021 r., sygn. akt III APa 20/20).
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli nauczyciel ma przydzielony pełny wymiar zajęć zgodnie z kwalifikacjami, przydzielenie dodatkowych godzin ponadwymiarowych jest dopuszczalne w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania (art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela). O tym, czy takie okoliczności mają miejsce decyduje dyrektor szkoły. Wskazuje się, że praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Zdjęcie z nauczyciela tego dodatkowego obowiązku przez nieprzydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być uważane za pogorszenie warunków pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 maja 2004 r., sygn. akt I PK 454/03).
Orzecznictwo:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń