W związku z organizacją zajęć wspomagających dyrektorzy stają przed koniecznością ich przydzielenia nauczycielom. Jeżeli nauczyciel jest już zatrudniony w pełnym wymiarze, wówczas przydział odbywa się z wykorzystaniem godzin ponadwymiarowych. Nie jest to jednak możliwe względem każdego nauczyciela.
Jak wskazuje § 10g ust. 2 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. zajęcia wspomagające są prowadzone w bezpośrednim kontakcie z uczniami. Za zajęcia realizowane przez nauczyciela powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć należy się zaś wynagrodzenie z godziny ponadwymiarowe (art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela). Limit takich godzin wynosi zaś 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Jeżeli więc nauczyciele mają już maksymalną liczbę godzin ponadwymiarowych, wówczas godziny zajęć wspomagających mogą być przydzielone nowemu nauczycielowi, specjalnie zatrudnionemu w celu realizacji tych zajęć. Żaden przepis nie wyklucza takiego rozwiązania.
Zajęcia wspomagające w ramach godzin ponadwymiarowych nie mogą być przydzielone wicedyrektorowi. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz innym nauczycielom pełniącym funkcje kierownicze i korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale (art. 42 ust. 6a Karty Nauczyciela). Realizacja zajęć wspomagających nie mieści się w zakresie wskazanym w tym przepisie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń