Zgoda nauczyciela na godziny ponadwymiarowe – gdzie przechowywać

Zgoda nauczyciela na godziny ponadwymiarowe – gdzie przechowywać

Są sytuacje, w których przydzielenie nauczycielowi godzin ponadwymiarowych wymaga jego zgody. Sprawdź, czy zgodę na godziny ponadwymiarowe należy przechowywać w aktach osobowych nauczyciela czy ewidencji czasu pracy.

Przydział godzin ponadwymiarowych czasem wymaga zgody nauczyciela

Zgoda nauczyciela na realizację godzin ponadwymiarowych jest wymagana w przypadku przydzielenia nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych niż 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, a także przy przydzielaniu godzin ponadwymiarowych kobiecie w ciąży lub osobie wychowującej dziecko do lat 4 (art. 35 ust. 1 i 4 Karty Nauczyciela).

Dokumenty dotyczące czasu pracy poza aktami osobowymi nauczyciela

Niezależnie od akt osobowych, pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą m.in. dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy, w skład których wchodzą również dokumenty związane z wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych oraz zgoda pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia na wykonywanie pracy w systemach czasu pracy przewidujących przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy na zatrudnianie w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i delegowanie poza stałe miejsce pracy (§ 6 pkt 1 lit. c i d rozporządzenia MRPiPS z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej). 

Oświadczenia nauczyciela o wyrażeniu zgody na godziny ponadwymiarowe należy przechowywać w ewidencji czasu pracy, a nie w aktach osobowych nauczyciela.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql