Dodatek wiejski w innej lokalizacji prowadzenia zajęć

Michał Kowalski
Data publikacji: 20 czerwca 2022 r.
Poleć znajomemu
Dodatek wiejski w innej lokalizacji prowadzenia zajęć

W związku z napływem uczniów z Ukrainy organy prowadzące zyskały możliwość tworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć. Takie lokalizacje mogą znajdować się także poza miejscowością, w której mieści się szkoła. Sprawdź, jak to się ma do rozliczenia dodatku wiejskiego.

Kilka słów o innej lokalizacji prowadzenia zajęć

Aby zapewnić uczniom z Ukrainy możliwość kształcenia wprowadzono pewne rozwiązania, przydatne dla szkół zlokalizowanych w budynkach z ograniczeniami. Otóż dla uczniów z Ukrainy mogą być tworzone inne lokalizacje prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych podporządkowane organizacyjnie szkołom. Takie samo rozwiązanie dotyczy przedszkoli.

Utworzenie takiej lokalizacji wymaga stosownej uchwały organu prowadzącego.

Specyfika dodatku wiejskiego

Dodatek wiejski to specyficzne świadczenie pieniężne przysługujące wyłącznie nauczycielom. Wbrew swojej nazwie nie jest on dodatkiem do wynagrodzenia lecz świadczeniem pieniężnym innego rodzaju.

Od czego zależy przyznanie dodatku wiejskiego

Dodatek wiejski należy się wyłącznie nauczycielom z kwalifikacjami do zajmowania stanowiska nauczycielskiego.

W ramach umowy zawartej bez kwalifikacji nauczycielskich (za zgodą kuratora oświaty czyli w trybie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela) dodatek wiejski nie przysługuje.

Poza tym dodatek wypłaca się jedynie tym nauczycielom, którzy są zatrudnieni:

  • na terenie wsi
  • w małym mieście tj. liczącym do 5 000 mieszkańców.
Dodatek przysługuje w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Dlatego podwyżka wynagrodzenia zasadniczego z maja 2022 r. rodzi konieczność wyrównania także tego dodatku.

Dodatek wiejski a inna lokalizacja prowadzenia zajęć

Przepis stanowi o zatrudnieniu na terenie wiejskim lub małomiasteczkowym. Tymczasem inna lokalizacja prowadzenia zajęć to jedynie inne miejsce wykonywania pracy a nie zatrudnienia. Dlatego należy przyjąć, że:

  • nauczyciel zatrudniony w szkole mieszczącej się na wsi lub w mieście do 5 000 mieszkańców zachowuje prawo do dodatku, nawet jeśli inna lokalizacja prowadzenia zajęć jest usytuowana w mieście powyżej 5 000 mieszkańców,
  • nauczyciel zatrudniony w szkole zlokalizowanej w mieście powyżej 5 000 mieszkańców nie otrzyma dodatku, choć prowadzi zajęć w innej lokalizacji usytuowanej na wsi lub w mieście poniżej 5 000 mieszkańców.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql