Kto ma prawo do świadczeń po zmarłym pracowniku szkoły

Michał Kowalski
Data publikacji: 20 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Kto ma prawo do świadczeń po zmarłym pracowniku szkoły

Wynagrodzenie i innych świadczeń ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku szkoły przysługują w równych częściach małżonkowi i innym osobom uprawnionym do renty rodzinnej. Krąg uprawnionych wynika więc z ustawy o emeryturach i rentach z FUS i został w niej uregulowany w mało przejrzysty sposób. Dlatego warto go usystematyzować w tabeli.

Katalog uprawnionych

Osoby uprawnione do świadczeń po zmarłym pracowniku

Objaśnienie

małżonek

Małżonek ma prawo do świadczeń po zmarłym pracowniku w każdym przypadku.

dzieci:

  • własne,
  • drugiego małżonka,
  • przysposobione.

Świadczenia należą się do ukończenia wieku 16 lat.

Świadczenia należą się do ukończenia nauki w szkole (jeżeli dziecko ukończyło 16 lat), ale nie dłużej niż do osiągnięcia wieku 25 lat. Przy czym jeśli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów wyższych, wtedy zachowuje prawo do świadczeń po zmarłym pracowniku po zakończeniu tego roku studiów.

Świadczenia należą się bez względu na wiek, pod warunkiem że dziecko stało się:

a)  całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji;

b)  całkowicie niezdolne do pracy w okresach wskazanych powyżej.

  • inne dzieci,
  • wnuki,
  • rodzeństwo

Świadczenia należą im się jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

a)  przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na 1 rok przed śmiercią pracownika (chyba że śmierć była następstwem wypadku);

b)  nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach (chyba że rodzice żyją, ale nie mogą zapewnić im utrzymania albo zmarły pracownik lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd).

  • wdowa,
  • wdowiec

Świadczenia należą się, jeżeli wdowa (wdowiec) spełniła jeden z poniższych warunków:

a)  w chwili śmierci osiągnęła wiek 50 lat;

b)  w chwili śmierci pracownika była niezdolna do pracy;

c)  wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku (jeżeli to dziecko nie osiągnęło wieku 16 lat, a jeśli kształci się w szkole - wieku 18 lat);

d)  sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do świadczenia po zmarłym pracowniku (zob. wyżej);

e)  osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci pracownika, ale nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w pkt c.

Jeżeli wdowa (wdowiec) nie pozostawała ze zmarłym pracownikiem we wspólności majątkowej do dnia jego śmierci, poza spełnieniem jednego z powyższych warunków dodatkowo w dniu jego śmierci musi mieć ustalone wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.

To samo dotyczy rozwiedzionego małżonka.

W przypadku niespełniania żadnego z powyższych warunków wdowa (wdowiec) ma prawo do świadczeń po zmarłym pracowniku o ile nie ma niezbędnych źródeł utrzymania, w jednym z poniższych okresów:

a)     okresie 1 roku od chwili jego śmierci;

b)     okresie uczestnictwa w zorganizowanym szkoleniu w celu uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej (maksymalnie przez 2 lata od chwili śmierci pracownika).

rodzic (w tym ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające)

Świadczenia po zmarłym pracowniku należą się rodzicowi pod warunkiem, że:

a)  do jego utrzymania zmarły pracownik przyczyniał się bezpośrednio przed śmiercią;

a także spełnia on jeden z poniższych warunków:

a)  w chwili śmierci osiągnął wiek 50 lat;

b)  w chwili śmierci pracownika był niezdolny do pracy;

c)  wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku (jeżeli to dziecko nie osiągnęło wieku 16 lat, a jeśli kształci się w szkole - wieku 18 lat);

d)  sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do świadczenia po zmarłym pracowniku (zob. wyżej);

e)  osiągnął wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci pracownika, ale nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w pkt c.

Te same zasady stosuje się w przypadku odprawy pośmiertnej.

Co w przypadku braku uprawnionych

W razie braku wskazanych osób świadczenia po zmarłym będą należne spadkobiercom a odprawa pośmiertna nie zostanie wypłacona.

Krąg spadkobierców musi być ustalony na podstawie:
  • sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • notarialnego poświadczenia dziedziczenia.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql