Nowy przedmiot „historia i teraźniejszość” – czekamy na projekt podstawy programowej

Data publikacji: 10 listopada 2021 r.
Poleć znajomemu
Nowy przedmiot „historia i teraźniejszość” – czekamy na projekt podstawy programowej

Resort edukacji zapowiada wprowadzenie od 1 września 2022 r. nowego przedmiotu „historia i teraźniejszość” w klasie I szkoły ponadpodstawowej. Ma on zastąpić dotychczasową wiedzę o społeczeństwie.

Czego będzie dotyczyła historia i teraźniejszość

Podstawa programowa nowego przedmiotu ma obejmować:

  • obecną podstawę programową z przedmiotu WOS,
  • zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat.

Jest to więc nic innego, jak kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej.

Nowy przedmiot w kontekście dotychczasowych

Resort edukacji zapewnia, że zostanie zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych. Dzięki temu treści z zakresu historii najnowszej mają być powtarzane jedynie na tyle, na ile jest to konieczne. 

Co do wiedzy o społeczeństwie – nowy przedmiot ma ją zastępować w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Treści z dotychczasowego przedmiotu mają być wkomponowane w kontekst historyczny. Natomiast WOS w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostanie bez zmian.  

Ile godzin nowego przedmiotu

Wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość ma wynosić 3 godziny w cyklu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum (dotychczas WOS realizowana była w wymiarze 2 godzin). W efekcie wymiar godzin historii w cyklu kształcenia w zakresie podstawowym zostanie zmniejszony z 8 do 7.

Łączna liczba godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych przewidzianych w ramowych planach nauczania dla szkół ponadpodstawowych nie ulegnie zmianie. 

Pozostałe zmiany

Warto dodać, że podstawa programowa historii dla liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia będzie uzupełniona o wymagania szczegółowe obejmujące wydarzenia z okresu po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej (od 2004 r. do 2015 r.). 

Źródło:

  • Strona internetowa MEN (www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka).
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql