E-Czat w Portalu Oświatowym (22 listopada 2023 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 23 listopada 2023 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (22 listopada 2023 r.)

Czego dotyczył e-czat w Portalu Oświatowym zorganizowany 22 listopada 2023 r.? Zainteresowanie słuchaczy wzbudziła kwestia m.in. przerwania stażu na stopień nauczyciela mianowanego, zwolnienia nauczyciela wspomagającego czy też liczby umów o pracę na czas określony

Podczas wczorajszego spotkania czytelnicy zadawali następujące pytania:

1. Czy nieobecność z powodu zwolnienie lekarskiego, urlop macierzyńskiego i rodzicielskiego trwająca 1 rok 6 miesięcy i 3 dni spowoduje przerwanie stażu na stopień nauczyciela mianowanego?

Tak.Charakterystyczne dla stażu realizowanego na starych zasadach było ryzyko jego przerwania wskutek długotrwałej nieobecności. Staż ulega przerwaniu gdy nieobecność z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a także zwolnień lekarskich trwa nieprzerwanie dłużej niż 1 rok i 6 miesięcy.

2. Czy można rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem z nauczycielem wspomagającym w trakcie roku szkolnego?

Tak, w przypadku zatrudnienia na czas określony. Umowa o pracę z nauczycielem wspomagającym zawarta na czas określony może być rozwiązana za wypowiedzeniem w trakcie roku szkolnego. Rozwiązanie wymaga wówczas zachowania okresu wypowiedzenia:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia w takim przypadku nie musi przypadać na koniec roku szkolnego. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku umowy o pracę na czas określony konieczne jest podanie uzasadnionej i rzeczywistej przyczyny tego wypowiedzenia.

3. Czy w szkole może istnieć stanowisko inspektora ds. pracowniczych?

Tak, aczkolwiek zatrudnienie na tym stanowisku wymaga przeprowadzenia naboru. W załączniku do rozporządzenia RM w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zawierającym wykazy stanowisk pracowników samorządowych znajdziemy stanowisko inspektora. Stanowisko takie zostało przyporządkowane do grupy stanowisk urzędniczych. To oznacza, że zatrudnienie na stanowisku inspektora ds. pracowniczych wymaga przeprowadzenia naboru, a potem konieczna może być także organizacja służby przygotowawczej i egzaminu.

4. Czy nauczyciel może mieć po kolei 4 umowy o pracę na czas określony?

Tak. Nauczycieli nie obowiązuje bowiem limit w zakresie liczby umów o pracę na czas określony. Nie można jednak zapominać o innych ograniczeniach. Otóż:

  • okres zatrudnienia na czas określony z uwagi na potrzeby podyktowane organizacją nauczania nie może przekraczać 36 miesięcy (także w przypadku więcej niż jednej umowy o pracę),
  • nauczyciel może być zatrudniony na czas określony jedynie z uwagi na potrzeby podyktowane organizacją nauczania lub w celu zastępstwa innego nieobecnego nauczyciela.

5. Czy nauczyciel zatrudniony bez kwalifikacji może skorzystać z funduszu socjalnego?

Tak. Prawo do ZFŚS ma każdy pracownik szkoły. Dotyczy to zarówno nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych. Bez znaczenia jest tu fakt zatrudnienia bez kwalifikacji. Zarówno nauczyciel zatrudniony bez kwalifikacji w trybie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela, jak i osoba niebędąca nauczycielem zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Relację z e-czata można obejrzeć tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube odbędzie się w środę 6 grudnia w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql