E-Czat w Portalu Oświatowym (8 listopada 2023 r.)

Michał Kowalski
Data publikacji: 9 listopada 2023 r.
Poleć znajomemu
E-Czat w Portalu Oświatowym (8 listopada 2023 r.)

Obejrzyj relację z e-czata w Portalu Oświatowym z 8 listopada 2023 r. W artykule przedstawiamy najciekawsze pytania, jakie zostały zadane w jego trakcie.

Podczas wczorajszego spotkania czytelnicy zadawali m.in. takie pytania:

1. Czy nauczyciele przedszkola i kadra kierownicza w szkołach mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Tak.Urlop na żądanie to inaczej 4 dni urlopu wypoczynkowego, które pozostają do wyłącznej dyspozycji pracownika. O terminie wykorzystania tego urlopu decyduje wyłącznie pracownik, składając wniosek o jego udzielenie. Jako taki urlop na żądanie nie może przysługiwać nauczycielom szkół i placówek feryjnych, ponieważ korzystają oni z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i wakacji. Urlop na żądanie będzie natomiast przysługiwał kadrze kierowniczej i oczywiście nauczycielom placówek nieferyjnych.

2. Czy powołanie pracownika na ćwiczenia wojskowe na 28 dni powoduje obniżenie wymiaru jego urlopu wypoczynkowego?

Nie. Urlop wypoczynkowy ustala się w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w przypadku pełnienia:

  • zasadniczej służby wojskowej,
  • terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie,
  • służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby,
  • ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy,
  • służby zastępczej.

Pod warunkiem, że trwa co najmniej 1 miesiąc. Ćwiczenia wojskowej trwające krócej np. 28 dni nie powodują więc konieczności ustalenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym.

3. Czy dyrektor może narzucić dodatkowy dzień wolny od pracy za 11 listopada odgórnie?

Tak. To dyrektor, działając w imieniu szkoły, wykonuje obowiązki pracodawcy i odpowiada za harmonogram czasu pracy. Zatem dyrektor wskazuje, w jaki sposób wymiar czasu pracy pracownika szkoły zostanie obniżony w związku z 11 listopada.

4. Czy nauczyciel musi złożyć wniosek o potwierdzenie przekształcenia umowy o pracę w mianowanie?

Nie. Do potwierdzenia przekształcenia dochodzi automatycznie (z mocy samego prawa) w przypadku:

  • uzyskania stopnia awansu nauczyciela mianowanego przez nauczyciela spełniającego wszystkie wymogi zatrudnienia na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela),
  • spełnienia wszystkich warunków zatrudnienia na podstawie mianowania przez nauczyciela w stopniu mianowanego.

5. Nauczyciel odwołał się od zawieszenia w obowiązkach służbowych? Czy w takiej sytuacji należy wstrzymać wypłatę dodatków?

Tak. Należy wstrzymać wypłatę dodatków do wynagrodzenia w konsekwencji zawieszenia w obowiązkach służbowych. Wstrzymanie następuje z początkiem kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym dokonano zawieszenia. Bez znaczenia jest to, kiedy zawieszenie się uprawomocniło.

Relację z e-czata można obejrzeć tutaj. Kolejne spotkanie na YouTube już w środę 22 listopada w godz. 10.00-11.00. Serdecznie zapraszamy!
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql