Obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego zatrudnionego bez kwalifikacji

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 24 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego zatrudnionego bez kwalifikacji

Od 1 września 2022 r. do Karty Nauczyciela została wprowadzona obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego, którego stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygasa. Przepis ten jest powiązany z nową ścieżką awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego, która wymaga uzyskania co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego. Do okresu pracy wymaganego do awansu na dyplomowanego nie wlicza się jednak okresów pracy bez kwalifikacji. Sprawdź, obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego wymagana jest także po rozwiązaniu umowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty.

Umowa dla nauczyciela mianowanego bez kwalifikacji

Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:

  1. posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
  2. przestrzega podstawowych zasad moralnych;
  3. spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu
    (art. 9 ust. 1 Karty Nauczyciela)

Stosunek pracy można nawiązać z nauczycielem, jeżeli:

  1. ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
  2. nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne;
  3. nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  4. nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4;
  5. posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska
    (art. 10 ust. 5 pkt 2-5, ust. 8 Karty Nauczyciela).

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w art. 10 ust. ust. 5 pkt 5 tj.  nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela). Do takiego nauczyciela nie stosuje się przepisów o awansie zawodowym, zaś do celów płacowych traktowany jest on jak nauczyciel początkujący (art. 10 ust. 10 Karty Nauczyciela).

Do nauczyciela zatrudnionego bez kwalifikacji nie stosuje się przepisów o awansie zawodowym, lecz stosuje się przepisy o ocenie pracy.

Okres pracy do awansu na dyplomowanego tylko zgodnie z kwalifikacjami

Od 1 września 2022 r. nauczyciel mianowany nie odbywa stażu na wyższy stopień awansu zawodowego. Awans na dyplomowanego możliwy jest po przepracowaniu odpowiedniego okresu tj. 5 lat i 9 miesięcy lub 4 lat i 9 miesięcy od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, choć przepisy wprowadzające zmiany w awansie zawodowym nauczycieli przewidują skrócenie tych okresów dla wybranych grup nauczycieli (  art. 9ca ust. 6 i ust. 7 Karty Nauczyciela, art. 12 ustawy z 5 sierpnia 2022 r.).

Niezależnie od tego, jaki okres musi przepracować nauczyciel, aby ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego,do wymaganego okresu pracy wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Nie wlicza się przy tym okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego (art. 9ca ust. 8 i ust. 9 Karty Nauczyciela).

Obowiązkowa ocena pracy nauczyciela mianowanego także po umowie za zgodą kuratora oświaty

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub przeniesienia do innej szkoły nauczyciela mianowanego dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela za okres dotychczasowej pracy w tej szkole po uzyskaniu stopnia nauczyciela mianowanego, w terminie nie dłuższym niż 21 dni odpowiednio od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub przeniesienia do innej szkoły. Jeżeli nauczyciel mianowany zmienił miejsce zatrudnienia w okresie 3 lat przed dokonaniem oceny, o której mowa w ust. 1dd, ocenę pracy z tego okresu z poprzedniego miejsca zatrudnienia uwzględnia się przy dokonywaniu oceny pracy, o której mowa w ust. 1dd. (art. 6a ust. 1df Karty Nauczyciela)

W każdym przypadku rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym należy dokonać oceny jego pracy w ciągu 21 dni od dnia ustania zatrudnienia.
Mimo że okres zatrudnienia za zgodą kuratora oświaty z uwagi na brak kwalifikacji nie jest wliczany do okresu pracy wymaganego do ubiegania się o stopień nauczyciela dyplomowanego, w związku z ustaniem zatrudnienia nauczyciela mianowanego zatrudnionego za zgodą kuratora oświaty, należy dokonać oceny jego pracy.
Anna Trochimiuk radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql