Jeżeli szkoła jest przekazywana innemu podmiotowi, to odprawę emerytalną można wypłacić nauczycielowi już w dniu rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczenia o zamiarze przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Dlaczego? Odpowiedź w artykule.
Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy (art. 87 ust. 2 Karty Nauczyciela).
Przepisy nie określają terminu wypłaty odprawy emerytalnej nauczycielowi. Warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Gdy szkoła jest przekazywana do prowadzenia innemu podmiotowi, a nauczyciel nie posiada jeszcze decyzji ZUS przyznającej prawo do świadczenia kompensacyjnego, dopuszczalna będzie wypłata odprawy emerytalnej w dniu rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczenia nauczyciela o zamiarze przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne po ustaniu zatrudnienia. Po przekazaniu szkoły nauczyciel nie będzie już jej pracownikiem i w związku z tym mogą wystąpić uzasadnione obawy co do podstawy wypłaty odprawy emerytalnej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń