Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Przeniesienie oddziałów przedszkolnych na czas remontu – kogo należy powiadomić

Pytanie: W przedszkolu publicznym zaplanowany jest remont i rozbudowa. Oddziały przedszkolne zostaną przeniesione na ten czas do budynku szkoły na terenie tej samej miejscowości. Jaka powinna być procedura takiego przeniesienia? Kto powinien wydać decyzje dotyczące tego, czy lokale, do których zostaną przeniesione oddziały spełniają wymagane normy? Kogo należy poinformować o planowanym przeniesieniu, w jakim terminie i w jakiej formie?

Zmiana deklarowanej liczby godzin pobytu dziecka w przedszkolu

Pytanie: Podczas rekrutacji do przedszkola rodzice deklarują liczbę godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Im więcej godzin, tym wyższa liczba punktów. Przykład: rodzice zgłosili pobyt dziecka od 6 do 16, a we wrześniu zdeklarowali zmianę godzin na mniejszą. Czy dyrektor w danym roku szkolnym musi przyjąć deklarację o zmniejszeniu godzin, skoro to zadecydowało, że dziecko zostało przyjęte?

Czy można skreślić z listy dziecko sprawiające trudności wychowawcze

Pytanie: Czy w przedszkolu publicznym może być wprowadzona procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze i przejawiającym agresję? Co w przypadku, gdy wszelkie podjęte kroki nie przynoszą efektów? Czy w statucie przedszkola może być zapis: „W przypadku nieskuteczności podejmowanych przez przedszkole działań i niemożliwości przezwyciężenia w dłuższym okresie trudności wychowawczych, w szczególności jeśli zachowanie dziecka trudnego powoduje stałe zagrożenie dla innych dzieci, brak jest współpracy z rodzicami, dyrektor uchwałą rady pedagogicznej wypisuje dziecko z przedszkola"?

Jak przekształcić przedszkole niepubliczne w integracyjne

Pytanie: Dyrektor niepublicznego przedszkola zwrócił się do urzędu gminy z prośbą o przekształcenie placówki w przedszkole niepubliczne integracyjne z możliwością utworzenia oddziału terapeutycznego. Na jakiej podstawie można dokonać takiego przekształcenia?

Czy gmina może podjąć uchwałę o utworzeniu przedszkola przed opiniami Straży Pożarnej i Sanepidu

Pytanie: Gmina chce otworzyć przedszkole publiczne. Ponieważ budynek, w którym będzie przedszkole, jest dopiero w trakcie budowy (planowany odbiór lipiec 2023), nie ma opinii Powiatowej Straży Pożarnej ani sanitarnej. Czy bez tych dokumentów możemy utworzyć placówkę?

Tworzenie oddziałów przedszkolnych tylko dla dzieci z Ukrainy

Pytanie: Czy można utworzyć nowe oddziały w zespole szkolno-przedszkolnym w przedszkolu i zerówce tylko dla dzieci z Ukrainy? Chcemy utworzyć dla nich dwa odrębne oddziały. Czy mogą być to nowe oddziały czy oddziały przygotowawcze?

Zapisy o skreśleniu 6-latka z listy wychowanków w statucie przedszkola

Pytanie: Czy w statucie szkoły może być zapis, że dziecko w oddziale przedszkolnym 6-letnie może być skreślone z listy wychowanków na wniosek dyrektora, po zaciągnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, i na wniosek rodziców pozostałych uczniów? Czy jest możliwość wykreślenia dziecka z oddziału przedszkolnego? Bo rodzice stwarzają problemy i pozostali rodzice zawnioskowali do dyrektora o usunięcie dziecka?

Regulamin organizacyjny przedszkola – kto podpisuje

Pytanie: Kto podpisuje się pod regulaminem organizacyjnym publicznego przedszkola? Czy ten regulamin powinien zostać podpisany przez burmistrza?

Czy szkoła musi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

Czy szkoła musi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej

Na niektóre jednostki zostanie nałożony obowiązek redukcji zużycia prądu o 10%. Nowe regulacje w tym zakresie wejdą w życie już 1 grudnia 2022 r. Za nieosiągnięcie tego celu będą groziły kary pieniężne. Czy także szkoły muszą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w grudniu 2022 r. i w 2023 r.?

Ile oddziałów może mieć przedszkole publiczne

Pytanie: W świetle obowiązujących przepisów prawa, ile najwięcej oddziałów może mieć przedszkole samorządowe - prowadzone przez gminę? Czy dopuszczalna jest liczba czternastu oddziałów?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty