Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Archiwalny Czy to kwestowanie jest legalne?

Podczas zabaw i festynów w przedszkolach są organizowane zbiórki pieniędzy na konkretne cele - zakup pomocy dydaktycznych, zabawek, a nawet na pomóc rodzinie, która boryka się z chorobą dziecka. Sprzedawane są zrobione przez dzieci papierowe zabawki, upieczone przez mamy ciasta lub zostają wystawione puszki na dobrowolne datki. I choć działania dotyczą ważnych dla społeczności przedszkolnej celów, a zebrane w ten sposób środki są zazwyczaj niewielkie - za każdym razem mamy do czynienia z publiczną zbiórką pieniędzy. Warto sprawdzić, czy jest organizowana zgodnie z przepisami.

Archiwalny Czy to już nerwica?

Chorobliwą nieśmiałość, niechęć do jedzenia czy kłopoty z zasypianiem rodzice traktują często jako problemy wychowawcze. Tymczasem nierzadko są to objawy zaburzeń nerwicowych i konieczne jest podjęcie złożonych działań, nierzadko opartych o terapię całej rodziny i wsparcie farmakologiczne dziecka. Przedszkole jest miejscem, gdzie szczególnie wyraźnie dostrzec można problemy dziecka. W trosce o dobro wychowanka warto umieć je właściwie rozpoznać.

Archiwalny Praca z dzieckiem z rodziny z problemem alkoholowym

Pytanie: Dziewczynka z grupy czterolatków coraz częściej wchodzi w konflikty z rówieśnikami. W poprzednim roku szkolnym nie było tego rodzaju problemów. Mimo trudnego okresu adaptacyjnego, bardzo dobrze radziła sobie relacjach z dziećmi, chętnie podejmowała zabawę, umiała dzielić się zabawkami. W ostatnich miesiącach stała się wręcz agresywna, najchętniej bawi się sama. Matka w rozmowie z nauczycielką także skarży się na zachowanie córki, na jej napady złości i wybuchy płaczu. Nauczycielka ma podejrzenia, że w rodzinie dziecka właśnie matka, która prawie rok temu straciła pracę, ma problem alkoholowy. Czy takie przejściowe kłopoty rodziny mogą być źródłem agresji dziewczynki? Czy podejmować jakieś specjalna działania, czy raczej przeczekać trudną sytuację rodziny?

Archiwalny Rekrutacja do przedszkola

Pytanie: Jaka ustawa reguluje sposób rekrutacji do przedszkola?

Archiwalny Podglądanie na ekranie - czyli jak mija dzień w przedszkolu

W przedszkolu szczególnie ważne jest nie tylko utrzymywanie dobrych relacji z rodzicami, ale także aktywne włączanie ich w pracę dydaktyczno-wychowawczą. Rodzice z reguły są zachowawczy i często przyjmują postawę wyczekującą. Jeżeli ze strony przedszkola nie pojawia się zachęta do współpracy, pozostają bierni. Jednak zgodnie z zapisami USO, to na przedszkolu spoczywa odpowiedzialność za stworzenie odpowiedniego środowiska i warunków korzystnych dla współpracy z rodzicami.

Archiwalny Przygotowanie przedszkola do ogólnej kontroli sanepidu

Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje placówki oświatowe w celach ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem środowiska i zapobiegania chorobom, w tym zakaźnym. Dowiedz się, jak przygotować placówkę do kontroli PIS.

Archiwalny Rozmowa z rodzicami: 6 porad dla dyrektora i nauczycieli

Przedszkole odrywa ważną rolę w rozwoju dziecka. Poszerza jego dotychczasowe doświadczenia, stymuluje jego rozwój społeczny, emocjonalny, intelektualny. Ważne jest, aby w tym procesie rodzice współpracowali z przedszkolem. Jednak nie zawsze to się udaje. Podpowiadamy, jak rozmawiać z rodzicami, aby rozwiązać problem i uchronić się przed niepotrzebnym konfliktami.

Archiwalny Rodzice po rozwodzie, czyli kto może odebrać dziecko z przedszkola?

Pytanie: Po jedno z dzieci przyszedł do przedszkola ojciec. Rodzice tego chłopca są rozwiedzeni i to matka zapisała go do przedszkola. Ojciec nigdy wcześniej ani nie odbierał syna, ani nie uczestniczył w zebraniach rodziców. Matka ucznia telefonicznie oświadczyła nauczycielce, że ojciec dziecka ma przyznane widzenia tylko w weekendy i nie ma prawa do odbierania dziecka z przedszkola. Czy w tej sytuacji można przekazać opiekę nad uczniem ojcu?

Archiwalny Sześciolatek grozi samobójstwem - zasady postępowania

Pytanie: Sześcioletni przedszkolak w rozmowach z kolegami mówił, że jeśli jego rodzice się rozwiodą, to on popełni samobójstwo. Próbowałam skontaktować się z rodzicami dziecka, ale niestety unikają oni kontaktu z placówką. W jaki sposób interweniować, by nie dopuścić do tragedii? Jak powinnam współpracować z rodzicami, którzy unikają kontaktu z przedszkolem?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel