Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Czy dyrektor przedszkola może wyrazić zgodę na zakup wyprawki dla dzieci

Pytanie: Jeżeli rodzice zgłaszają chęć zakupu dzieciom w przedszkolu tzw. wyprawki, to czy dyrektor powinien na to wyrazić zgodę? Czy powinien od rodziców zebrać jakieś oświadczenia, czy wyrażenie woli? A może rada rodziców powinna wystąpić z takim wnioskiem do dyrektora?

Czy rodzic może zrezygnować z posiłków w przedszkolu

Pytanie: Czy posiłki w najmłodszej grupie (dzieci 3-, 4-letnie) są obowiązkowe? Czy rodzic może zrezygnować? W przedszkolu jest catering - śniadania i obiady. 

Czy można nanieść zmiany w planie pracy przedszkola w ciągu roku

Pytanie: Roczny plan pracy przedszkola został zatwierdzony uchwałą przez radę pedagogiczną. W jaki sposób nanieść zmiany w tym planie pracy (czyli, jak wprowadzić kolejne, ciekawe zadania), które zaproponowały nauczycielki? Czy musi być kolejna uchwała, czy też jest inny sposób? Czy każdą zmianę w rocznym planie pracy należy zatwierdzić uchwałą rady?

Likwidacja przedszkola niepublicznego – do kiedy powiadomić rodziców oraz gminę

Pytanie: Przedszkole niepubliczne będzie likwidowane z końcem roku szkolnego, tj. z 30 czerwca 2023 r. Do kiedy organ prowadzący musi powiadomić rodziców oraz gminę o zamiarze likwidacji placówki oraz w jakiej formie (pisemnie/ustnie)? Czy umowy z rodzicami mogą być zawarte do 30 czerwca 2023 r.?

Zebrania dla rodziców w przedszkolu

Zebrania z rodzicami w przedszkolu – czy są obowiązkowe

O tym, jakie formy współdziałania z rodzicami organizuje przedszkole i z jaką częstotliwością każda z tych form ma być realizowana, decydują zapisy statutu. W przypadku, gdy ustalone formy nie sprawdzają się, nie spełniają oczekiwań rodziców i nauczycieli, pojawia się potrzeba zastosowania nowych rozwiązań. W takiej sytuacji rada pedagogiczna może przygotować projekt zmian z propozycją zastąpienie niektórych jego przepisów.

Obserwacja pedagogiczna w przedszkolu – czy konieczna

Pytanie: Czy w grupie dzieci 6-letnich, oprócz diagnozy dojrzałości szkolnej, robi się obserwacje?

Czy w trakcie pobytu w przedszkolu można przekazać dzieci na zajęcia dodatkowe

Pytanie: Rodzice dzieci przedszkolnych żądają, aby dyrektor w czasie pobytu dzieci pod opieką nauczyciela pozwolił na ich przekazanie na zajęcia taneczne prowadzone przez osobę z zewnątrz. Dodam, że nie wszystkie dzieci będą korzystać. Zdaniem rodziców, te, które nie korzystają, pozostają pod opieką nauczyciela przedszkola lub nauczyciel powinien połączyć 2 grupy. Jak, zgodnie z prawem, rozwiązać ten problem?

Brak prowadzenia przez przedszkole WWR a roszczenia rodziców

Pytanie: W roku przedszkolnym 2019/2020 ani przez kolejne 2 lata, przedszkole nie mogło realizować wczesnego wspomagania dla przedszkolaka ze względu na brak specjalistów. Rodzic złożył teraz wniosek do dyrekcji przedszkola o wypłacenie poniesionych kosztów realizacji zajęć z wczesnego wspomagania w instytucjach zewnętrznych. Rachunki zbierał przez 3 lata. Ma rodzic prawo żądać rekompensaty za poniesione koszy?

Zezwolenie na prowadzenie przedszkola publicznego – w jakim terminie

Pytanie: Fundacja po uzgodnieniach z organem rejestrującym i uzyskaniu zgody złożyła wymagane dokumenty na założenie publicznego przedszkola, które miało rozpocząć działalność 1 września 2022 r. Organ rejestrujący dokumenty do kuratorium przekazał dopiero 31 sierpnia 2022 r. Opinia kuratora - pozytywna, wydana po 1 września 2022 r. Organ nie chce wydać zezwolenia na prowadzenie przedszkola publicznego uzasadniając to tym, że nie może rozpocząć działalności w trakcie roku szkolnego. Czy stanowisko organu rejestrującego w tym opisanym przypadku ma potwierdzenie w przepisach prawa?

Czy do punktu przedszkolnego można przyjąć więcej niż 25 dzieci

Pytanie: Posiadamy zatwierdzony arkusz organizacyjny na rok szkolny 2022/2023, który obejmuje funkcjonujący punkt przedszkolny z dwoma grupami przedszkolnymi. Organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego (gmina). Do tej pory w SIO istniała możliwość rejestracji dwóch grup przedszkolnych. Od tego roku szkolnego nie ma takiej możliwości. Komunikat pochodzący z SIO informuje nas, że można zarejestrować tylko jeden oddział (maksymalnie 25 dzieci). W wyniku rekrutacji zostało przyjętych 28 dzieci. Czy istnieje rozwiązanie tej sytuacji i zachowanie dwóch oddziałów?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty