Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Organizacja pracy

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z organizacją czy prowadzeniem przedszkola, a także porady związane z najnowszą reformą oświatową. Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące statutów przedszkola, arkusza organizacyjnego, czy organizacji zajęć. Ponadto podpowiadamy, jak tworzyć oddziały przedszkolne, jak prowadzić dokumentację placówki, a także wiele innych niezbędnych porad dla dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego.

Zmianowość w przedszkolu niepublicznym – co z dotacją

Pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym w tej samej sali mogą korzystać z zajęć dzieci realizujące podstawę programową na 2 zmiany, np. od godz. 6:00 do 13:00 oraz druga zmiana od 13:00 do 20? Czy wówczas dotacja powinna zostać naliczona na każde dziecko?

Jakie uchwały podjąć na sierpniowej radzie pedagogicznej w przedszkolu

Jakie uchwały podjąć na sierpniowej radzie pedagogicznej w przedszkolu

Na sierpniowym zebraniu rady pedagogicznej rada powinna wyrazić swoje stanowisko w sprawie organizacji pracy przedszkola, propozycji przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć, czy dopuszczenia do użytku programów wychowania przedszkolnego. O tym, czy opinie rady pedagogicznej mają przybrać formę uchwały, powinno wynikać z ustalonego regulaminu działalności rady.

Zwiększenie liczebności oddziału o dzieci z Ukrainy – czy możliwe w roku szkolnym 2022/2023

Pytanie: Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym w roku szkolnym 2021/2022 została zwiększona do 28 o 3 dzieci z Ukrainy. Obecnie z trójki dzieci ukraińskich uczęszcza tylko 1. Czy w od września 2022 można zwiększyć liczebność tego oddziału o dwójkę dzieci ukraińskich czy zwiększenie liczebności w oddziałach przedszkolnych dotyczy tylko roku szkolnego 2021/2022?

Czy w statucie można wprowadzić zapisy dotyczące konsekwencji za nieuczęszczanie do przedszkola

Pytanie: Czy można w statucie zawrzeć zapisy dotyczący konsekwencji finansowych w stosunku do rodziców, którzy deklarują, że ich dzieci będą korzystały z przedszkola w miesiącach wakacyjnych, a później okazuje się, iż dziecko nie chodzi?

Czy jest podstawa prawna przeprowadzenia zajęć adaptacyjnych w przedszkolu

Przepisy nie nakładają na dyrektorów przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego obowiązku organizowania zajęć adaptacyjnych dla przedszkolaków. Jeżeli placówka organizuje takie zajęcia, to jest to kwestia jej wewnętrznych ustaleń. Niemniej jednak organizowanie takich zajęć wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i ułatwia przejście dziecka ze środowiska domowego do przedszkolnego.

Jakie zmiany wprowadzić do statutu przedszkola od września 2022

Od września 2022 r. w statucie przedszkola powinny się znaleźć zapisy związane z organizacją zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przypadku ich zawieszenia z powodu zaistnienia określonych przepisami okoliczności. Podpowiadamy, co dokładnie określić w nowych zapisach w statucie.

Przekształcenie przedszkola a nowy akt założycielski

Pytanie: Z końcem sierpnia gmina będzie podejmować uchwałę w sprawie przekształcenia publicznego przedszkola poprzez zmianę adresu siedziby przedszkola oraz likwidację oddziałów należących organizacyjnie do przedszkola. Czy przy tej uchwale należy również stworzyć akt założycielski przedszkola ze względu na to, iż nastąpi zmiana siedziby? A także z dniem 31 sierpnia wejdzie w życie nowa nazwa przedszkola (nadano imię). Jeśli tak, to czy trzeba również do aktu założycielskiego przygotować statut przedszkola?

Przekazanie przedszkola nowemu dyrektorowi

Jak przekazać obowiązki i dokumentację nowemu dyrektorowi przedszkola

Gdy dyrektor kończy kadencję i odchodzi ze stanowiska dyrektora przedszkola, pojawia się pytanie, jakie dokumenty powinny być przekazane nowemu dyrektorowi? W jakiej formie powinno być przekazanie stanowiska? Czy wypracowane przez dotychczasowego dyrektora narzędzia również należy przekazać? Sprawdzamy szczegóły!

Utworzenie sali terapeutycznej w innej lokalizacji niż budynek przedszkola

Pytanie: Czy jest możliwość utworzenia sali terapeutycznej poza budynkiem przedszkola, ale w obrębie tej samej działki? Trzeba by było przejść z przedszkola 20m do tej sali? Jakie przepisy prawne o tym mówią?

Czy można nie przyjąć dziecka na dyżur wakacyjny w przedszkolu

Czy można nie przyjąć dziecka na dyżur wakacyjny w przedszkolu

Nie ma podstaw, by odmówić rodzicom możliwości zapisania dziecka na wakacyjny dyżur w przedszkolu. Podstawy takiej nie stanowi ustawa Prawo oświatowe.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty