Nauka dodatkowego języka polskiego w grupach międzyszkolnych – jak zorganizować w szkołach ponadpodstawowych

Jacek Miklasiński
Data publikacji: 27 lipca 2023 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: W roku szkolnym 2023/2024 ponownie dodatkowa nauka języka polskiego dla uczniów będących uchodźcami z terenu objętej wojną Ukrainy może być prowadzona w grupie międzyszkolnej. Czy uczeń szkoły ponadpodstawowej (technikum) może: 1) na podstawie zawartego pomiędzy JST porozumienia pobierać naukę języka w szkole podstawowej,
2) pobierać naukę w innej szkole prowadzonej przez JST, ale w liceum ogólnokształcącym, nie zaś technikum?
Odpowiedź: Tak. W mojej opinii obowiązujące przepisy pozwalają na taki sposób organizacji tych zajęć - art. 55b ust. 1-3 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Możliwe tworzenie grup międzyszkolnych

W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 dodatkowa nauka języka polskiego może być prowadzona w grupie międzyszkolnej. W przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego będącej organem prowadzącym szkołę, w której zorganizowano dodatkową naukę języka polskiego, może kierować do tej szkoły uczniów uczęszczających do innych szkół prowadzonych przez tę samą JST w celu korzystania z dodatkowej nauki języka polskiego.

Jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły mogą zawierać porozumienia w celu kierowania przez organ wykonawczy JST uczniów prowadzonej przez siebie szkoły na dodatkową naukę języka polskiego, którą zorganizowano w szkole prowadzonej przez inną JST.

Nie muszą być szkoły tego samego typu

Jak wynika z powyższego przepisy nie nakazują, by w przypadku prowadzenia nauki w grupie międzyszkolnej były to szkoły tego samego typu. Tak więc nauka może się odbywać z udziałem uczniów różnych typów w szkół. Żeby tak się stało, musi być spełniony warunek uzasadnionych warunków demograficznych. Oczywiście organizując dodatkową naukę języka polskiego, w każdej sytuacji należy kierować się rozsądkiem i dobrem uczniów.

Dodatkowe zajęcia z języka polskiego dla uczniów będących obywatelami Ukrainy mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 6 godzin lekcyjnych tygodniowo. Przepis ten będzie obowiązywał również w roku szkolnym 2023/2024.
Jacek Miklasiński

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql