Czas podniesionego ryzyka. Co się może wydarzyć podczas Euro 2012?

Jagna Niepokólczycka-Gac

Pedagog, socjoterapeutka
Data publikacji: 1 czerwca 2012 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny

Zbliżają się rozgrywki Euro 2012. Trwają ostatnie przygotowania przed przyjęciem gości. Polskę czeka wielki, bo trwający trzy tygodnie, festiwal: zabawa, adrenalina związana z rozgrywkami i zagraniczni gości. Przyjedzie do cała rzesza kibiców, turystów, będzie wesoło, kolorowo, wielojęzycznie. Powiedzmy uczciwie, Polacy liczą na zyski − promocję dla kraju, a również pieniądze, które uzyskają rodacy ze sprzedaży gadżetów, wynajmu pokoi itp. Rozkwitną hotele, bary, puby, restauracje i kafejki.
Niestety wraz z hotelarzami, sklepikarzami, restauratorami oraz kibicami na Euro szykuje się cała rzesza kieszonkowców, dilerów, stręczycieli, handlarzy żywym towarem oraz ludzi, dla których prowadzone rozgrywki staną się okazją do wszczęcia bójek i tak zwanych zadym. Uczniowie niezależnie czy zamieszkują w miastach, w których odbywać się będą rozgrywki, czy też w mniejszych miasteczkach, wsiach, zechcą zasmakować atmosfery wielonarodowościowego festynu. Mogą się jednak przypadkowo stać ofiarami bądź wręcz przeciwnie − w sposób zupełnie świadomy sprawcami czynów karalnych. I choć placówki oświatowe w trakcie rozgrywek będą pełniły swoje zadania statutowe, to jednak znaczna część młodzieży okres ten potraktuje jako okazję do zabawy i w trakcie trwania lekcji, lub po ich zakończeniu, zechce zaznać atmosfery globalnego festynu. Bez znaczenia stanie się miejsce zamieszkania i kształcenia. Dlatego przede wszystkim w szkole trzeba pamiętać, że młodzież, która wejdzie w konflikt z prawem lub padnie ofiarą czynów karalnych, nadal pozostanie uczniami i na nauczycielach będą w dużej mierze spoczywać zadania naprawcze i wspierające. Dlatego też jeszcze przed rozgrywkami Euro 2012 należy podjąć wszelkie możliwe działania profilaktyczne nakierowane na dzieci, młodzież oraz ich rodziców.

Pozostało jeszcze 92 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24h/dobę)
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h )
E-szkolenia, webinaria na żywo i bazę ponad 700 narzędzi

Sprawdź, co oferuje Portal Oświatowy »
Uzyskaj dostęp do portalu »

Jeśli posiadasz już konto - zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel